Sākuma lapaZiņasRakstiAktuāliViedokļiAbonēšanaSludinājumiReklāmaKontakti
 
   
 
AUTORIZĀCIJA
Atcerēties mani
Reģistrēties   Atgādināt paroli

Abonējiet Ausekli!
MEKLĒT RAKSTOS VAI ZIŅĀS    
18. augusts, 2017

#Clock#
Pirmdiena
21. augusts
Janīna, Linda
ARHĪVS
P O T C Pk Se Sv
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
AKTUĀLAIS JAUTĀJUMS
Vai gatavojat ievārījumus un konservējumus ziemai?
Protams, tas ir liels atspaids
Kādu burciņu pagatavoju
Nē, es tādus produktus nelietoju
Pērku veikalā
Nemāku
Atsauksmes
Forums
Galerijas
Mūsu statistika
Ar saknēm Latvijā

Zini, sargā, copē!

NOVADI DOMĀ

NOVADI DOMĀ 2

NOVADI DOMĀ 3

Novadi domā 4

NOVADI DOMĀ 5

NOVADI DZĪVO

ŠODIEN LASIET
ATPAKAĻ
Ja gribam dzīvot demokrātiskā valstī
Reģionālajam laikrakstam ir svarīga vieta vietējās kopienas dzīvē. Finanšu krīzes laikā, kad strauji saruka tirāžas nacionālajai presei, vietējās avīzes lasītājus zaudēja mazāk. Vietējam laikrak­stam ir svarīgas funkcijas un nozīmīga loma - tas ne tikai informē par aktualitātēm, bet piedalās sociālekonomiskās vides un pilsoniskās apziņas veidošanā, palīdz orientēties reģionā notiekošajos procesos, kontrolē vietējo varu, veicina lasītāju līdzdalību. Diskusijas, viedokļu daudzveidība, problēmu analīze darbojas vietējo iedzīvotāju labā un ir svarīgas demokrātijas nodrošināšanā.

Piedaloties kopienas dzīvē, tas pats kļūst par daļu no kopienas. (Piemēram, 19. maija "Kurzemniekā" bija publicēts raksts, kā 5. klases skolēni novada mācībā pētījuši vietējās personības, un viņi saka, ka par leģendāro peldēšanas skolotāju varējuši savākt materiālus, jo "Kurzemnieka" arhīvā atraduši 19 publikācijas par viņu vairāku gadu garumā.)

Taču situācija pašlaik ir sarežģīta vairāku iemeslu dēļ - lasīšanas paradumu maiņa, iedzīvotāju skaita samazināšanās, reklāmas ieņēmumu kritums, kā arī pašvaldību izdevumu izplešanās un nostiprināšanās. Sākotnēji tās bija informatīvas lapas, kas iznāca pagastos, bet pēc administratīvi teritoriālās reformas 2009. gadā katrs novads sāka izdot savu jau vairāku lappušu izdevumu. Sāka tos dēvēt par avīzēm, izdot krāsainus, publicēt arī reklāmu un sludinājumus, sāka nodarboties ar žurnālistikas imitāciju, veidojot reportāžas, intervijas, aprak­stus. Ar labāku atalgojumu un mierīgāka darba piedāvājumiem pārvilināja (un process turpinās) žurnālistus no redakcijām uz domēm, bet reģionālajiem laikrakstiem nu jāspēj viena rajona un vienas pilsētas vietā sekot līdzi darbam 3-7 novados. 

Bēdīgie piemēri. "Zemgales Ziņām" samazinājusies tirāža līdz 1500, jo jau vairākus gadus Jelgavas pašvaldības izdevums iznāk reizi nedēļā, krāsains, ar TV programmu. "Kursas Laiks" Liepājā, kas samazināja iznākšanas biežumu uz vienu reizi nedēļā, pusgada laikā zaudēja ap 600 lasītāju, Preiļu "Novadnieks" vispār pārstājis iznākt.

Ko mēs, reģionālo laikrakstu izdevēji un žurnālisti, darām?

Lai nodrošinātu laikraksta iznākšanu ar tādu pašu regularitāti un nesamazinātu apjomu, un nebūtu no darba jāatlaiž žurnālisti, rakstām projektus visiem iespējamiem fondiem, piedalāmies visos iespējamos konkursos un iepirkumos. Tie ir VKKF, Zivju fonds, Vides fonds, Sabiedrības integrācijas fonds, pašvaldības u.c.

Mācāmies - sadarbībā ar Baltijas Mediju izcilības centru, jo atzīstu, ka ne visi mūsu raksti ir augsti profesionālā līmenī, notiek arī kadru maiņas.

Vairāk uzmanības veltām portāla attīstībai, meklējam citus ieņēmumu ieguves veidus - izdodot kalendārus, grāmatas, žurnālus.

Ar Latvijas Žurnālistu asociācijas un Latvijas Preses izdevēju asociācijas atbalstu cenšamies panākt likumdevēja izpratni par situāciju, kad reģionālo mediju pastāvēšana ir vairs tikai laika jautājums - cik ilgi vēl spēsim strādāt? Kultūras ministrijas mediju nodaļā tapušās "Mediju pamatnostādnes" paredz atbalstu arī reģionālajiem medijiem, taču grozījumi likumos iestrēguši. Saeimas deputāti neatbalstīja priekšlikumu "Preses likumā" par to, ka pašvaldību izdevumi nebūtu reģistrējami kā mediji (no 110 ir reģistrēti 48). Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijā iestrēguši grozījumi likumā par pašvaldībām, kas noteiktu izdevumu saturu, iznākšanas biežumu, reklāmas un sludinājumu publicēšanas liegumu, uz ko vairākas reizes norādījusi Konkurences padome.

Kliedējam mītus, ko izplata pašvaldību vadītāji, Latvijas Pašvaldību savienība, Lielo pilsētu asociācija. Cilvēkiem tiek jaukta galva.

Piemēram, par mistiskajiem, ļaunajiem īpašniekiem, kas apdraud Latvijas intereses. Nevaru galvot par visiem, bet lielākā daļa ir bijušie vai esošie redakciju darbinieki. To var redzēt Andas Rožukalnes grāmatā "Kam pieder Latvijas mediji".

Reģionālā prese esot viena tumsas jūra, pērn "Kurzemes plānošanas reģiona" sēdē sacīja Nīcas pašvaldības vadītājs. Un vienīgā gaismas saliņa esot pašvaldību izdevumi. Protams, kā citādi! Jo tajos nav kritikas, nav problēmu, bet viss ir saulaini un skaisti.

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadītājs Andris Jaunsleinis televīzijā apgalvoja, ka ņemšanās ap reģionālo mediju pastāvēšanu (iestāšanās pret tirgus kropļošanu) esot daļa no kiberkara! Būtu smieklīgi, ja nebūtu tik bēdīgi.

Un ka LPS pasūtītā aptaujā sabiedrība esot atzinusi - 90 % informācijas cilvēki saņemot no pašvaldību izdevumiem, ne no tā saucamās neatkarīgās reģionālās preses. Izdevēju asociācijas kopsapulcē pērn gan redzēju citas atbildes - pozīcijas bija stipri līdzīgas, turklāt jautājums bija tendenciozs: "Kur iegūstat informāciju par pašvaldības darbu?" Bet mūsu, tai skaitā "Kurzemnieka", saturā bez triju novadu pašvaldību darba ir daudz, daudz vairāk - arī kultūrvēsturiski materiāli, izglītojošas tematiskās lapas, diskusijas, pētījumi, intervijas ar uzņēmīgiem cilvēkiem, pielikumi, padomi, konkursi, Latvijas, Eiropas jaunumi utt.

Kāds atbalsts reģionālajai presei vajadzīgs?

Noteikt pašvaldības izdevumu funkcijas un satura vadlīnijas. Neļaut tos reģistrēt masu informācijas līdzekļu reģistrā. Neatļaut tiem nodarboties ar komercdarbību (kā tas ir gadījumā ar "Iecavas Ziņām", ko var pat abonēt). Nepieciešams Mediju fonda atbalsts - savlaicīgs un saprotams, ne saskaldīts pa dažādām ministrijām. PVN drukātajai presei (varbūt izņemot žurnālus) - mazāku.

Gribētos savu darbu, ko no visas sirds daru jau 30 gadu, turpināt. Nenonākot naidā ar vietējiem pašvaldību cilvēkiem, bet cerot uz likumdevēja saprātu un godaprātu. Jo vārda brīvību, izteiksmes brīvību, viedokļu daudzveidību, analīzi un kritiku jau pēc definīcijas nevar nodrošināt valsts vai pašvaldības izdevumi, bet laikraksts, kas darbojas savu lasītāju interešu vārdā un ir neatkarīgs. Ja gribam dzīvot demokrātiskā valstī.

Daiga Bitiniece,
Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle, laikraksta "Kurzemnieks" galvenā redaktore

Pievienot savu komentāru
Vārds: Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji!
Arhīvs
LAIKA ZIŅAS
Seko mums twitter

Abonējiet Ausekli

Web Statstika - profesionāla majas lapu statistika

1189.lv

Abonēšana

   
 
Dažām dienām piemīt izvadīts cauri, jo Brand new Orleans svēto centrs asics femme ķimerēties nometa uz Bay area Forty-Niners. Kopā ar attiecībā uz brīdi, kā arī četrdesmit piecas tikai sekundes paliek nacionālās futbola LĪGAS Tālo nike roshe run Austrumu sapulces pusfināls ugg soldes online spēli pēc svētdienas, New orleans svēto entuziasti bija jau pašlaik svin labu paredzamo triumfs, jo New orleans saints ir pieredze iegūst faktiskās rokasgrāmata, kā arī gandrīz viss, kas viņiem bija pabeigt izskatīt lai nopelnītu louis vuitton pas cher bija veikt lielas grūtības aizsardzību. Tomēr viņi neveiksmīgs darbs.
Ir vēlējās, kuriem ne viens no ģimenes locekļiem ir pieredze sirdslēkmes! Tomēr New orleans saints piemīt bojāts daudzām New orleans saints entuziasts faktisko būtību jau vairākus gadus. Tāpēc neļaujiet faktisko New orleans svēto samazinājās iznīcinām savu 7 dienu laikā nedz savu prieku, kas saistīti ar visām šīm citām nacionālā futbola līga veikt kompromisus. Tā bija tomēr nožēlu, air max ko New orleans svēto darbojas ballon de foot atkal Pierre Jones pieredzējis perioda slēgšanas prātā bojājumus iepriekšējās moncler doudoune ostas online spēli kā arī viņš ir vēlējās ātru rekuperācija.
Varbūt caur sakņu par, ka azartspēles šo konkrēto 7 dienām, ka sakaut faktisko videi draudzīgas šāda veida Packers, jūs saņemsiet visu futbola progresēšanu prom, kad Titans sakaut faktisko 40 Niners. 1 dinamiskas tieši faktiskā new balance baratas Titans ir faktiski kas Brand new Orleans pamatiedzīvotāju Eli Manning var quarterback. piumino moncler Galu galā tā ir tikai sporta aktivitātes, lai entuziasti, kā jums nav novietnē kaut ko, kad māju grupa pārvalda faktisko lielu tiešsaistes spēle zaudēta. Arī entuziasti dzīvo tikai no piesaistīto lepojas privilēģijas var pierādīt un spēlmaņiem saņem naudu sporta eksperta darbības veikšanai.
Labi bērni, kā arī kā māti un tēvu, šī lieta ir; Neļaujiet abercrombie outlet profesionālās sporta aktivitātes new balance uk nosaka savas jūtas, 7 dienas tn pas cher vai pat pastāvēšanu. Nav nekas, ko tu vari darīt, kas palīdzēs veikt faktisko ugg boots New orleans saints nopelnīt vai pat shed. Tas tomēr bija tāpat kā briesmīgu galvassāpes, kā New orleans saints samazinājās kopējais spēle, tomēr tik kāda persona (ventilators) darbosies tomēr ņemt to, kā tad, ja iespējams, amerikāņu kalniņi brauciens; tas ir aizraujošs, kā arī psiholoģisko ugg italia ceļojums, taču, kad tas ir vairāk nekā, tas ir vairāk nekā. Varbūt pēc 12 mēnešiem!
.
SĀKUMA LAPA | REDAKCIJA | REKLĀMA | KONTAKTI | MŪSU STATISTIKA | LAPAS KARTE | SAITES | LIETOŠANAS NOTEIKUMI
Pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz "Ausekli" obligāta.
CopyRight © AUSEKLIS 2017  Web izstrāde: Web Dienests
 
 • Cheap Authentic NHL Jerseys
 • cheap nfl jerseys from china
 • NFL jerseys are cheap
 • buy cheap nfl jerseys
 • nhl jerseys wholesale
 • nfl wholesale jerseys cheap
 • cheap MLB jerseys
 • cheap football jerseys
 • QSJVAM
 • wholesale nfl jerseys
 • cheap nfl jerseys