Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs
2022. gada 05.jūlijs
13.IV
Kā veselīgs miegs var uzlabot jūsu produktivitāti?

Kā veselīgs miegs var uzlabot jūsu produktivitāti?

Iedomājieties, cik labi būtu, ja vienkārši varētu iedzert brīnumtableti, kas uzlabotu jūsu produktivitāti darbā! Un kā būtu, ja šī tablete būtu bez maksas, turklāt uzlabotu arī jūsu labsajūtu un veselību? Diemžēl tāda tablete nepastāv, bet, atsaucoties uz zinātnieku teikto, jūs visu iepriekšminēto varat iegūt, vienkārši kārtīgi izguļoties.

Arvien vairāk pētījumu liecina, ka miegs ievērojami uzlabo mūsu darbspējas. Nesen veiktā pētījumā atklāts, ka strādnieki, kuri ir pietiekami izgulējušies, izrādījās būtiski produktīvāki par tiem, kuri tādi nebija. Tomēr daudzi mēģina paaugstināt savu produktivitāti, rīkojoties pilnīgi pretēji. Tā vietā, lai pienācīgi izgulētos, mēs “aizņemamies” stundas no miega, strādājot vai mācoties līdz vēlai naktij. Nākamajā rītā nepamostamies svaigi un izgulējušies, bet mums trūkst enerģijas, ko cenšamies kompensēt ar pārmērīgu kafijas vai enerģijas dzērienu lietošanu. Tas neizklausās pēc veselīga uzvedības modeļa, vai ne? 

Vairumam cilvēku miega zudums saistās ar papildu laika iegūšanu, lai strādātu un atpūstos kopā ar ģimeni. Tas ir ironiski, bet miega trūkums ne tikai pazemina mūsu produktivitāti, bet arī vairo nomāktības sajūtu, tādēļ nevaram arī pilnībā izbaudīt atpūtu, ja neizguļamies. Patiesībā veselīgs miegs ļauj mums izdarīt vairāk un pilnvērtīgāk nodoties atpūtai. 

Par spīti tam vecus ieradumus lauzt nav viegli, pat tad, ja apzināmies negatīvo iespaidu, kādu uz mums atstāj miega bads. Bieži vien apņemšanās uzsākt jaunu, ar veselīgu miegu piepildītu dzīvi beidzas jau pēc pāris naktīm, kas pavadītas, nemierīgi vārtoties pa gultu. Ja vēlaties panākt reālas izmaiņas savā miega režīmā, nepietiks ar to, ja iegāzīsieties gultā noteiktā vakara stundā. Jums iepriekš tam jāsagatavojas. Zinot, kāds ir mūsdienu dzīves ritms, visticamāk, jūsu dzīvē ir vairāki faktori, kas traucē jūsu miegam. Vispirms būtu jātiek galā ar tiem.

Noteikti visizplatītākās mūsdienu miega traucēklis ir dažādās mobilās ierīces, kas aizstājušas daudzus citus izklaides avotus. To aplikācijas izstrādātas tā, lai pēc iespējas veiksmīgāk sacenstos par jūsu uzmanību ar citām. Tas nenozīmē, ka no viedierīcēm būtu pilnībā jāatsakās, bet vēlams tās pārtraukt lietot vismaz stundu pirms miega. Tā vietā labāk atgriezties pie tradicionālākām vērtībām un palasīt gultā grāmatu. Ak, jā, pie reizes pārliecinieties, ka jūsu naktsgaldiņa lampā ir siltas gaismas spuldze, jo tāda gaisma daudz labāk palīdz uzkrāties miegam nepieciešamajiem hormoniem.

Ja agrāk esat dažādām aktivitātēm “aizņēmušies” laiku no miega, tad ir ļoti ticams, ka esat paļāvušies uz kafiju, tēju vai citiem kofeīna avotiem. Tas taču nav jums jāatgādina, ka pārmērīga šādu dzērienu dzeršana negatīvi ietekmē miegu? Bet kādas īsti ir tās robežas, kādas būtu jānosaka kafijas paradumiem? Pieaugušajiem nevajadzētu dienas laikā izdzert vairāk par četrām tasītēm kafijas vai tējas, bet no enerģijas dzērieniem vajadzētu izvairīties pilnībā. Jo tālāk pēdējā kafijas tasīte būs no gulētiešanas brīža, jo labāk, bet tai piemērots laiks ir pāris stundu pēc pusdienām, ap pulksten diviem pēcpusdienā.

Liela nozīme ir arī videi, kādā ejat gulēt. Ir pierādīts, ka guļamistabas izvēdināšana sekmē veiksmīgu iemigšanu. Ja ar to nepietiek, padomājiet, vai nav pienācis laiks iemainīt kāzu dāvanā saņemto gultas veļas komplektu pret kaut ko jums individuāli piemeklētu. Iespējams, ka neuzskatāt sevi par pārāk prasīgu šajā jomā un esat ar gultasveļu pilnībā apmierināti, ja vien tā ir tīra un izskatās vizuāli pievilcīga, bet jūs būsiet pārsteigti, cik ērti ir ietīties ar satīna segā un palagā, kādus var iegādāties ražotāja vietnē, ja vēl neesat to iepriekš izmēģinājuši. Ja arī pēc šādām pārmaiņām guļamistabā jums vēl arvien miegs nenāk viegli, padomājiet par skaņas atmosfēras radīšanu. Iegādājieties baltā trokšņa atskaņotāju vai arī paklausieties klusu un nomierinošu mūziku. Īsāk sakot, pievērsiet uzmanību pat šķietami nelielām detaļām. Sāciet domāt par izgulēšanos kā par būtisku uzdevumu, jo, atsaucoties uz pētījumu rezultātiem, tas patiešām tāds ir.

Aptauja

Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Filmēt aizliegts!
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2

Ieraudzīju – nobildēju