Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
28.I
Kādēļ iegūt B kategorijas autovadītāja apliecību?

Kādēļ iegūt B kategorijas autovadītāja apliecību?

Autovadītāja apliecība apliecina, ka tās īpašnieks var likumīgi pārvietoties ar vieglo transporta līdzekli pa Latvijas, Eiropas Savienības un citu valstu autoceļiem. Šobrīd šāda iespēja ir vairākiem simtiem tūkstošu mūsu valsts iedzīvotāju, bet viņu varētu būt vēl krietni vairāk.

Arī cilvēki, kas šobrīd nevar nopirkt auto un neplāno to darīt tuvākajā laikā, rīkotos gudri, ja tomēr saņemtos un iegūtu tiesības (vismaz B kategorija). Iemesli, kādēļ tas ir svarīgi, ir vairāki, taču aplūkosim būtiskākos!

Augstāka konkurētspēja darba tirgū

Strādāšana attālināti un pārvietošanās ar sabiedrisko transportu ir samērā izplatīta. Tajā pašā laikā jebkuras papildu profesionālās prasmes uzlabo konkurētspēju darba tirgū un attīsta jūs kā cilvēku.

Pat situācijās, kad neplānojat strādāt par šoferi vai kurjeru, B kategorijas vadītāja apliecība var ļoti noderēt. Ceļojums, darba komandējums, ārkārtas situācija, kur jāizmanto vieglais auto, vai lielāku pirkumu pārvietošana ar nomas auto uz savu mājokli. Varianti, kad nepieciešams pašam braukt ar auto, mūsdienās var būt dažādi, taču tie ir iespējami tikai tad, ja protat un drīkstat to darīt.

Autovadītāja apliecība atver durvis uz pasauli

Esam piedzimuši Latvijā, taču esam pasaules pilsoņi. Mēs nevaram prognozēt, kur mūs aizvedīs dzīves ceļi un, nokļūstot svešumā, pārvietošanās ar auto var būt vienīgā alternatīva. Ir valstis un pilsētas, kur sabiedriskais transports ir vāji attīstīts. Lai nokļūtu no viena pilsētas gala uz otru, praktiski vienīgais risinājums ir personīgais vai nomas auto. Ja jums nebūs vadītāja apliecības, kļūsiet izolēti, bet braukšanas tiesību esamība palielinās mobilitāti un ļaus nokļūt, kur nepieciešams.

Finansiāls ietaupījums – ilgtermiņā

Kamēr dzīvo viens, liekas, ka tas tā turpināsies mūžīgi. Dzīves loģiskais gājums tomēr paredz, ka vairums no mums dibina ģimenes un audzina bērnus vai rūpējas par saviem vecākiem un vecvecākiem.

Pārvietošanās ar sabiedrisko transportu var šķist lētāka, taču tikai pie nosacījuma, ka biļete jāpērk vienam cilvēkam. Tiklīdz jāiegādājas trīs, četras vai pat piecas un vairāk biļetes, braukšana (jo sevišķi – lieli attālumi) ar personīgo auto kļūst būtiski izdevīgāka. Jā, šis nosacījums ir spēkā arī pie pašreiz augstajām degvielas un gāzes cenām.

Pārliecība par saviem spēkiem un varēšanu

Psiholoģijā sen zināms, ka cilvēki, kuri iemācās braukt ar auto un iegūst arī vadītāja apliecību, kļūst pārliecinātāki par savām spējām. Tas attiecas uz visām vecuma grupām un abiem dzimumiem. Piemēram, sievietes, kuras visu mūžu ir dzīvojušas vīra apgādībā, iegūstot vadītāja apliecību, var burtiski uzplaukt, jo atrod sevī jaunas spēka rezerves. Līdzīgu efektu var iegūt, arī iemācoties jāt ar zirgu, bet mūsdienās auto ir daudz praktiskāks un noderīgāks risinājums.

Kā atrast autoskolu un tikt pie vadītāja apliecības?

Latvijā pašlaik pastāv vairāk nekā 150 autoskolu un teorētiski jūs varat mācīties ikvienā no tām. Vieni izvēlas tuvāko dzīvesvietai (nav slikti), citi mācās tur, kur liekas noderīgāk dzīvei.

No vienas puses – nav slikti mācīties autoskolā mazpilsētā, taču tas var atspēlēties. Ja būsiet pieraduši braukt tikai pa savas pilsētas ielām, iejusties Rīgas vai Berlīnes satiksmē vismaz sākumā būs problemātiski.

Par laimi, mūsdienās ir pieejams zelta vidusceļš. Rīgā autoskola «Forwards» – https://www.forwards.lv piedāvā apgūt braukšanas teoriju internetā, bet praktisko braukšanu pie profesionāliem instruktoriem Rīgā. Tas nozīmē, ka uz teorijas nodarbībām vispār nebūs jābrauc. Savukārt izbraukāt uz Rīgu, lai mācītos braukt pa galvaspilsētu, šķiet, var ikviens.

Minimālais braukšanas nodarbību skaits šobrīd ir 20 akadēmiskās stundas, kas parasti tiek sadalītas pa blokiem (divas vienā reizē). Ja iepriekšējas pieredzes nav, var nākties braukt arī vairāk. Labs veids, kā ietaupīt šādās situācijās, ir iziet vismaz 5–7 braukšanas nodarbības pie instruktora, lai iemācītos pamatus un brīvajā laikā trenēties pa mazākas satiksmes plūsmas ceļiem ar personīgo transportu. No otras puses – ja vēlaties iemācīties braukt pārliecinoši un droši, ideālais variants ir visu apmācības laiku braukt ar instruktoru.

Kopumā var secināt, ka iemācīties braukt un iegūt B kategorijas vadītāja apliecību ir vērts, un, lai to izdarītu, vecums nav šķērslis. Apmācība pieredzējušu profesionāļu vadībā notiek autoskolā, un rezultāts ir pozitīvs. Ja ir vēlme, ir iespējams tikt arī pie A (motocikla) vai citas kategorijas tiesībām.

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6

Ieraudzīju – nobildēju