Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
13.VIII

Vai izsole var palīdzēt pārdot mežu dārgāk?

Katrs meža īpašnieks vismaz reizi mūžā saskaras ar meža pārdošanu, līdz ar to rodas neskaitāmi jautājumi par to, kā rīkoties šajā atbildīgajā brīdī.

Meža īpašniekiem jau izsenis izveidojies uzskats, ka kāds konkrēts uzņēmums ir labākais maksātājs. Bieži vien šis uzskats veidojas reģionāli vai atsaucoties uz citiem meža īpašniekiem, kas pārdevuši savu cirsmu jau agrāk. Patiesībā fakti liecina par to, ka meža nozarē notiek nepārtraukta augstāko maksātāju rotācija un izsekot šīm pārmaiņām meža īpašniekam ir principā neiespējami. Piemēram, uzņēmums, kas iegādājies konkrētu cirsmu pirms pusgada, šobrīd ar šo cirsmu nebūs konkurētspējīgs, un otrādi. Tas atkarīgs no dažādiem uzņēmuma iekšējās vides faktoriem, kā arī jaunu nozares dalībnieku nepieciešamības iegūt tirgus daļu un pierādīt sevi, maksājot vairāk nekā citi. Kā mežu izsoļu organizatori mēs nepārtraukti saskaramies ar šādiem un līdzīgiem scenārijiem.

– Cik tad meža īpašums īsti varētu maksāt? Kurš gan un kā šīs tirgus cenas nosaka? Kur cilvēkam vērsties, lai šīs cenas uzzinātu?

– Tie, kas mācījušies ekonomiku, zina: ir pieprasījums – ir piedāvājums. Jo vairāk pircēju un  mazāk pārdevēju, jo prece dārgāka. Tieši tik vienkārši. Tas pats attiecas uz meža nozari.  Situācijā, kad uz katru cirsmu ir 10 pircēju, nav saprātīgi pieņemt lēmumu sasteigti. Meža īpašnieka uzskats, ka visvairāk maksā lieli uzņēmumi, bieži vien izsolē izrādās maldīgs.  Labākais maksātājs konkrētās cirsmas pārdošanas brīdī ir atkarīgs no dažādiem faktoriem: tiek veikti mežizstrādes darbi objektā, kas ir netālu no pārdodamās cirsmas, tikko iegūts finansējums no kredītiestādēm, noslēgti liela apjoma līgumi apaļkoku realizācijai u. c. Meža īpašnieks
patstāvīgi nespēj šos visus faktorus vienlaikus konstatēt, savukārt izsolē uzņēmumi, kuri atbilst šiem kritērijiem, dabiski izsijājas, un tas ļauj iegūt augstāko iespējamo cenu par cirsmu. Arī
ērtība meža pircējam atspoguļojas lielākā ieguvumā meža īpašniekam. Pērkot izsolē, pircējiem nerodas papildu izdevumi: mārketinga kampaņas un administratīvās izmaksas, līdz ar to pircēji
šos neradušos izdevumus spēj ieguldīt samaksā par cirsmu un meža īpašnieks iegūst vairāk. Tad viss ir skaidri redzams, un nekāda tīšana ap pirkstu vairs nav iespējama. Tāpēc meža
patiesā cena īstenībā var atklāties tikai izsolē.

Izsoļu sistēmas e-silva.lv līdzšinējā pieredze apliecina šo spriedumu patiesumu – cenas pieaugums izsolēs pret sākumcenu ir līdz pat divām reizēm augstāks. Izsoļu sistēmā tiek pārdoti kā lieli, tā mazi meža īpašumi un cirsmas, jo katram izsoles objektam no plašā dalībnieku loka izkristalizējas vairāki interesenti, un tieši šāds apjoms ir kādam ļoti nepieciešams pārdošanas brīdī. Izsoļu organizators meža īpašniekam iesaka norādīt sākumcenu, kas ir piemērota konkrētajam pārdodamajam objektam. Protams, labāk, ja izsoles sākumcena ir nedaudz zemāka par tās tirgus vērtību, tad tā piesaista lielāku uzmanību, solīšanā iesaistās vairāk dalībnieku un “klope” ir karstāka, kā rezultātā cirsmas vai īpašuma beigu cena pieaug.

Situācija, kad īpašnieks savu mežu izsolē pārdotu par zemāku cenu, ir pilnīgi izslēgta, jo izsoļu sistēmā e-silva.lv ir reģistrējušies 285 Latvijas lielākie mežizstrādes uzņēmumi. Katrs no tiem rūpīgi izvērtē ikvienu jauno izsoles piedāvājumu. Jo lielāka konkurence, jo augstāka cena – tas ir izsoles efekts.

Ja vēlaties par savu cirsmu vai meža īpašumu saņemt augstāko cenu, nepaļaujieties uz vietējo “maiņas kursu”, bet “izpeldiet plašākos un skaidrākos ūdeņos” – piedāvājiet savu īpašumu vienlaikus 285 lielākajiem un nopietnākajiem Latvijas mežizstrādes uzņēmumiem. Tikai to savstarpējā konkurence vairāksolīšanā parādīs jums, kāda ir augstākā cena, ko varat saņemt par savu cirsmu vai meža īpašumu.

– Piesaistot finansējums, e-silva.lv izveidojusi atbalsta programmu meža īpašniekiem ar mērķi sakārtot meža nozari un padarīt to caurspīdīgu ikvienam, kuras ietvaros tiek veikta īpašuma dokumentācijas sakārtošana, kā arī cirsmas vai meža īpašuma sagatavošana realizācijai.

– “Mums ir profesionāļu komanda, kura mežam veiks meža inventarizāciju, cirsmu stigošanu, cirsmu dastošanu, novērtēs atbilstoši tirgus vērtībai. Mums ar jums ir kopīgs mērķis – iegūt
augstāko cenu par jūsu īpašumu vai cirsmu, līdz ar to jums nebūs jāuztraucas par kaut kur pazudušiem koksnes kubikmetriem un citiem brīnumiem,” tā e-silva.lv reģionālais pārstāvis Ēriks Jēgers. “Mums ir nozīmīga mūsu reputācija, tādēļ sekojam līdzi mežizstrādes procesam un kontrolējam to, lai pēc šiem darbiem cirsmas tiktu sakoptas un tie noritētu atbilstoši normatīvo aktu, dabas aizsardzības un īpašnieka prasībām.”

Sīkāku informāciju iespējams iegūt, sazinoties ar e-silva.lv Vidzemes reģ. pārstāvi Ēriku Jēgeru pa tālruni 22845084 vai rakstot e-pastā eriks.jegers@e-silva.lv.

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 2

Ieraudzīju – nobildēju