Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
08.IV

Brīvprātīgo kustība #paliecmājās gatava sniegt atbalstu

Šobrīd Covid-19 epidēmijas dēļ valstī izsludinātā ārkārtējā situācija skar visus. Ierobežojumi, kas nepieciešami, lai apturētu vīrusa izplatību, jāievēro katram. Vispirms jādomā par sevi un tuvākajiem. Taču ir cilvēki, kuri gatavi arī palīdzēt citiem. Tāpēc izveidota brīvprātīgo kustība #paliecmājās. Tā dibināta ar mērķi savest kopā tos, kuriem vajadzīga palīdzība, un ļaudis, kas gatavi to bez atlīdzības sniegt. Šobrīd šajā kustībā iesaistījušies aptuveni 250 brīvprātīgie. Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novadā reģistrējušies 10 palīdzētgribētāji, no tiem seši Limbažos.

Palīdzēs visiem, kam tas nepieciešams

Brīvprātīgie gatavi nākt talkā visiem. Galvenā mērķgrupa gan ir seniori un hroniski slimie, kuriem šobrīd vēlams apkārt nestaigāt. Tāpat atbalsts netiks liegts tiem, kuri dzīvo pašizolācijā un karantīnā. Bet palīdzību var lūgt, piemēram, arī ģimenes ar maziem bērniem un citi ar vēlmi norobežoties. Kā īpaša grupa tiek izcelti medicīnas darbinieki. Kustības mājaslapā apkopoti uzņēmēju piedāvājumi (piemēram, atlaides), kā arī citas atbalsta iniciatīvas.

Tas, ko piedāvā kustības dalībnieki, ir nopirkt un piegādāt pārtikas produktus, higiēnas preces, bezrecepšu medikamentus, izvest pastaigā suni, nogādāt un saņemt pasta sūtījumus vai gluži vienkārši piezvanīt un parunāties. Jāuzsver, ka kustības biedri ir gatavi bez atlīdzības piegādāt preces, bet par tām jānorēķinās gan būs pašiem. Dažs palīdzības lūdzējs kļūst dusmīgs, kad viņam to pavēsta. Kustības pārstāve Ilze Jankovska stāsta, ka viens no variantiem, kā šo lietu risināt, ir maisiņš pie durvīm (ko noliek brīvprātīgais) un naudiņa zem tepiķīša (no saņēmēja). Taču aktīvisti cenšas risināt visas problēmas, kaut vai novirzot cilvēkus uz sociālo dienestu, kas nodrošina, teiksim, pārtikas pakas mazturīgajiem. Arī medicīnisku palīdzību un padomus brīvprātīgie nesniegs, jo tas nav viņu kompetencē. 

Ļoti būtiski pievienoties kustībai

Par brīvprātīgo var kļūt, apmeklējot kustības mājaslapu www.paliec-majas.lv un aizpildot reģistrācijas veidlapu. Šī nebūs reize, kad varēsiet palikt anonīms. Pieteikties var, izmantojot internetbanku vai e-parakstu. Personas dati jāatklāj drošības nolūkos, lai palīdzības saņēmējam garantētu, ka pie viņa durvīm klauvēs cilvēks, kuram var uzticēties. Pēc veidlapas aizpildīšanas saņemsiet e-pastā informāciju par to, kas jādara tālāk. Vispirms viedtālrunī lejupielādēsiet lietotni Zelos, kurā varēsiet reģistrēties kā brīvprātīgais.

Kustības koordinatore Alojas, Limbažu un Salacgrīvas novadā staiceliete Lilita Sparāne uzsver, ka pieteikšanās neuzliek nekādus pienākumus. Viņa lūdz pievienoties pat tad, ja šobrīd nav pārliecības, ka varēsiet kādam palīdzēt. Var taču gadīties, ka lūgumu sarakstā ieraudzīsiet tādu, ko tomēr varēsiet izpildīt. Šobrīd mūspusē bijis vien pāris lūgumu. Viens no iemesliem varētu būt, ka par kustību daudzi vēl nezina. Viņa saprot, ka lūgt palīdzību nav viegli, bet aicina nekautrēties. Mums taču jādara viss, lai iespējami ātrāk tiktu galā ar epidēmiju. – Domājiet tā – lūdzot atbalstu, jūs šoreiz palīdzat citiem! – viņa iesaka.

Kustības pārstāvji uzsver, ka liela uzmanība tiek pievērsta drošībai. Brīvprātīgie tiek instruēti ievērot higiēnas prasības, distanci, lai droši nodotu pārtikas maisus saņēmējam utt. Jāteic, ka kustības mājaslapā ir ļoti daudz informācijas. Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, brīvprātīgā ētikas kodekss un pat jautājumu saraksts, kas būtu jājautā īpašniekam, ja esi pieteicies izvest pastaigā viņa suni utt. 

Brīvprātīgo tīklu var atbalstīt, arī izplatot informāciju par to. Plakātus var lejupielādēt mājaslapā. L. Sparāne teic, ka tie nosūtīti novadu bibliotēkām, kas jau tos izdrukājušas. Paldies par sapratni!

Linda TAURIŅA

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Karikatūra 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4

Ieraudzīju – nobildēju