Rimants, Imants, Ingars, Intars
2022. gada 01.jūlijs
18.XII
Brīvprātīgo kustībai «Paliec mājās» balva «Cilvēka izaugsmei»

Brīvprātīgo kustībai «Paliec mājās» balva «Cilvēka izaugsmei»

Limbažniece Inese Vaivare ar komandu, kas veidoja brīvprātīgo kustību Paliec mājās (tagad Viegli palīdzēt), saņēmusi balvu Cilvēka izaugsmei 2020. Tā piešķirta par pašaizliedzīgu darbu, palīdzot cilvēkiem Covid-19 pandēmijas laikā. Decembrī laureātus svinīgā ceremonijā sveica biedrība Latvijas Pilsoniskā alianse (LPA) sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā. Tajā piedalījās LPA direktore Kristīne Zonberga, ASV vēstnieks Latvijā Džons L. Kārvails un augstas amatpersonas, tostarp Valsts prezidents Egils Levits. Balva izveidota ar mērķi izteikt atzinību cilvēkiem un organizācijām, kas ar savu pašaizliedzīgo darbu veicinājušas sabiedrības labklājību un ar degsmi strādā, lai stiprinātu apkārtējos un atbalstītu viņus grūtākās dzīves situācijās. Decembra sākumā biedrībai Paliec mājās tika piešķirts arī tituls Gada brīvprātīgais 2020

Biedrība Paliec mājās pavasarī apvienoja ļaudis visā Latvijā, kuri sniedza atbalstu tiem, kam tas bija nepieciešams Covid-19 izplatības dēļ. Tika piegādāta pārtika, saimniecības preces, vesti pastaigās viņu mājdzīvnieki un sniegts emocionāls atbalsts. I. Vaivare uzsver, ka atzinība, ko šobrīd saņem kustība, ir ļoti svarīga pašiem brīvprātīgajiem. Tā ir apliecinājums, ka viņu veikums ir pamanīts un novērtēts. Par savu ieguldījumu izsakās pieticīgi – jā, viņa par kustību runājusi un to prezentējusi, bet darītāji bija cilvēki, kuri palīdzēja.

I. Vaivare teic, ka cilvēki šobrīd brīvprātīgo palīdzību biedrībai nelūdz. Sabiedrība ir pielāgojusies un sapratusi, kā ar pandēmiju sadzīvot, ko darīt, lai justos droši. Arī uzņēmēji un pakalpojumu sniedzēji ir gatavāki piemēroties patlabanējiem apstākļiem – teiksim, nodrošināt preču piegādes uz mājām. Līdzīgi ir ar valsts institūcijām un pašvaldībām, lai gan sarunbiedre piebilst, ka tām vēl ir izaugsmes iespējas. – Pagaidām ne visas ir sapratušas, kā palīdzēt citām iedzīvotāju grupām, ne tikai sociāli maznodrošinātajiem. Problēmas rodas arī cilvēkiem, kuri līdz šim nav vērsušies pēc atbalsta, – viņa spriež. 

Biedrības Paliec mājās pārstāve limbažniece Inese Vaivare teic, ka šobrīd saņem paldies par padarītu darbu. Pavasarī bija jāvelta daudz pūļu, lai palīdzētu tiem, kuru dzīvi sarežģīja Covid-19. Jāsaprot, ka situācija ir mainījusies, tāpēc iesaistīt brīvprātīgos pārtikas piegādē uz mājām vairs nav tik nepieciešams kā pavasarī. Šobrīd biedrībā domā, kā palīdzēt risināt citu problēmu – cilvēkiem nepieciešams konsultatīvs atbalsts. Piemēram, lai aizpildītu pieteikumus dīkstāves pabalstam vai izmantotu jauno tehnoloģiju piedāvātās iespējas, paliekot mājās. – Ja tās pārvaldi, vari dzīvot bez bēdām. Piedalies darba sapulcēs tiešsaistē, internetveikalos pasūti uz mājām pārtiku, iegādājies apģērbu. Grūtāk ir tiem, kuri tehnoloģijas nepārvalda. 

Biedrībā uzskata, ka pašvaldībām šobrīd jādomā par vietējai situācijai atbilstošas palīdzības sniegšanu – jāieklausās savos iedzīvotājos, jāapzina viņu vajadzības. Cerībā to veicināt drīzumā piedāvās rokasgrāmatu ar ieteikumiem, kā veidot vietējās brīvprātīgo kustības, stiprinātu kopienas un iedzīvotājus, kuri ir gatavi un vēlas paši iesaistīties problēmu risināšanā. I. Vaivare uzskata, ka būtu labi, ja pašvaldība uzņemtos koordinatoru lomu, jo brīvprātīgie ir un var kļūt ļoti noderīgi. Nevar noliegt, ka novadu resursi ir ierobežoti, un arī pašvaldības cilvēki, teiksim, sociālie darbinieki, nav pasargāti no saslimšanas. 

I. Vaivare ir izvirzīta arī balvai Gada Eiropas cilvēks Latvijā. Sākotnēji sabiedrību aicināja izvēlēties un balsot par vienu no 10 kandidātiem, šobrīd izveidots saraksts ar pieciem, starp kuriem ir arī viņas vārds. Limbažniece par šo nomināciju jūtas mazliet nelaimīga. Līdz šim saņemtās atzinības tika izteiktas kustībai, nevis viņai personīgi, tālab sarunbiedre cer, ka apkārtējie to neuztvers kā lielīšanos, bet iedvesmojošu piemēru. Tas tikai parāda, ka ikviens var palīdzēt citiem. – Cilvēki to vēlas, bet bieži vien nezina, kādā veidā, – viņa spriež. Pati Inese ļoti priecājas, ka iedrošinājusi to darīt vienu no kaimiņienēm. Kundze izlasījusi Auseklī par viņas centieniem atbalstīt baltkrievus, kuri meklē patvērumu Latvijā, bēgot no represijām dzimtenē, un izteikusi vēlmi viņiem dāvināt pašas adītas zeķītes. – Baltkrievi būs ļoti priecīgi, – saka limbažniece, gandarīta, ka izdevies vēl kādam parādīt, kā palīdzēt. 

Linda TAURIŅA

Aptauja

Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1

Ieraudzīju – nobildēju