16.12.2020.

Covid-19 skaitļi – kļūda vai meli?

Jau ilgāku laiku sabiedrībā notiek diskusija par to, vai valdība Covid-19 situ­āciju valstī nepārspīlē. Un nu šis jautājums sāk parādīties arī skaitļos. 

Pirmdien, 7. decembrī, TV3 ziņās bija teikts, ka no Covid-19 atveseļojušies ir 1866 cilvēki. Aktīvi slimie kopumā ir 19 382 cilvēki. Arī Panorāmā tajā pašā dienā bija sižets par to, ka mums, salīdzinot ar citām valstīm, ir ļoti zems no ­Covid-19 atveseļojušos skaits. (Latvijā 1866 jeb 8,7%, Lietuvā 40%, Igaunijā 59%, Vācijā 72%, Itālijā 52%, ASV 58%). Un pēkšņi jau otrdien, 8. decembrī, TV3 ziņās parādās informācija, ka pārslimojušie ir jau 13 518, savukārt aktīvi slimie – vien 8298 cilvēki. Vienā diennaktī aktīvi slimo skaits ir sarucis vairāk par 11 000. Atveseļojušies tiek nosaukti par pārslimojušajiem, viņu skaits pieaudzis vairāk par 11 000. Protams, var teikt, ka atveseļojušies un pārslimojušie nav viens un tas pats. Tad mums atveseļojušos skaita nav vispār. To var saukt arī par kļūdu. Bet viss šis stāsts un skaitļi rada jautājumu par to, cik patiesi esošā situācija tiek atspoguļota un vai ierobežojumi ir pamatoti. Jo aktīvi slimo skaita pēkšņais kritums liek domāt, ka šis skaits ir māk­slīgi uzturēts lielāks, nekā patiesībā tas ir. Tomēr no tā nevajadzētu izsecināt, ka var sākt vieglprātīgi izturēties pret notikumiem pasaulē un valstī. 

Protams, ārkārtējās situācijas un pēdējo prasību ieviešanai var piesaukt arī medicīnas katastrofālo stāvokli. Tas arī tiek darīts. Bet šeit jāatceras, ka tas nav pandēmijas laika jautājums, bet gan vecumvecais stāsts. Jo jau sen pirms pandēmijas tika runāts par medicīniskā personāla trūkumu, vājo atalgojumu, izdegšanu un to, ka medicīnas nozare atrodas uz sabrukuma robežas. Te jāatceras nesenā pagātne, kad valdība nepildīja pašas pieņemto likumu par finansējuma palielināšanu medicīnai – no tā piešķīra tikai pusi. Turklāt, ja mediķi nebūtu aktīvi protestējuši, nebūtu bijusi pat puse. Tādēļ mans viedoklis ir, ka šajā situācijā lielā mērā vainojama valdība. Pašu izdotā likuma nepildīšana kā bumerangs pie tās ir atgriezies. Un tajā nevajag vainot tautu.

Kopumā viss šis stāsts par valdību un Covid-19 atgādina pasaciņu par ganiņu, kurš ganīja aitas. Kad viņam kļuva garlaicīgi, viņš sauca: – Vilks! Vilks! Saskrien ciema iedzīvotāji, bet vilka nav. Tā arī otrreiz un trešo reizi. Bet tad pēkšņi patiesi nāk vilks. Nu ganiņš kārtējo reizi sauc: – Vilks! Vilks! Bet neviens nenāk palīgā, un aitas top saplosītas.

Domāju, ka tagad notiekošais lielā mērā atsauksies uz vakcinēšanos. Daudzi jutīsies piemānīti, pievilti un nevakcinēsies, jo neticēs.

Man skumji, ka adventes laikā jāpieskaras šim jautājumam. Jo arvien lielāki un dīvaināki ierobežojumi tiek vērsti arī pret Baznīcu. Lai gan Latvijas Republikas ­Satversme un Reliģisko organizāciju likums paredz, ka valstij nav tiesību iejaukties reliģisko organizāciju darbībā, kā arī noteikt ierobežojumus dievkalpojumiem vai kaut kādā veidā tos regulēt, kā redzams, ir pienācis laiks, kad tas sāk notikt. Lai gan es domāju, ka laicīgai varai drīzāk vajadzēja lūgt izsludināt vispārējas lūgšanas, nevis domāt, kā to ierobežot. Un cilvēkus nevis biedēt, bet gan drīzāk motivēt, stiprināt un iedrošināt. 

Kopumā, neskatoties uz visu, es jūs lūdzu un aicinu būt pacietīgiem un censties pēc iespējas ievērot noteiktos ierobežojumu un piesardzības pasākumus. Centīsimies arī būt iecietīgi, saprotoši un savaldīgi cits pret citu. Manuprāt, jau kādu laiku piesauktā gaisma tuneļa galā ir daudz tuvāk nekā mēs domājam.

Mieru, svētību un pacietību vēlot,
Andris VILEMSONS,
LELB mācītājs 

No redakcijas. 7. decembrī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informēja sabiedrību, ka mainīta kārtība, kādā uzskaita no Covid-19 izveseļojušos cilvēkus. Izprotot ģimenes ārstu lielo noslogotību un Covid-19 pacientu skaita pieaugumu, turpmāk SPKC apņēmās katru dienu ziņot par to cilvēku skaitu, kuriem kopš pozitīvā Covid-19 testa saņemšanas pagājušas 14 dienas. Līdz tam izveseļošanos apstiprināja ģimenes ārstu ziņojumi.

Aptauja

Vai atbalstāt apvienības "Pilsēta cilvēkiem" iniciatīvu noteikt kriminālatbildību par būtisku atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks