Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
09.VII
Gatavojas pirmajiem koncertiem ar "kovidsertifikātiem"

Gatavojas pirmajiem koncertiem ar "kovidsertifikātiem"

Pēdējās pāris nedēļās arvien biežāk dzirdams par koncertiem, teātra izrādēm un citiem publiskiem pasākumiem, kas notiek skatītāju klātbūtnē. Taču ar nosacījumu, ka apmeklētājs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu, kas apliecina saņemto vakcināciju, Covid-19 izslimošanu vai laboratorisko analīžu rezultātus. Tajā pašā laikā radošākie meklē veidus, kā iepriecināt pēc kultūras izslāpušos iedzīvotājus, nevienu nešķirojot. Piemēram, rīkojot nelielus pasākumus šaurākam cilvēku lokam, izmantojot pilsētvidi un dabu, tā teikt – lai ikviens varētu paklausīties mūziku, dodoties pastaigā, baudot maltīti vai tamlīdzīgi.

Protams, arī limbažnieki sailgojušies pēc vērienīgākiem koncertiem. Daudziem iedzīvotājiem par prieku pāris Limbažu estrādē ieplānoti jau drīz: 17. jūlijā notiks Vasaras mūzikas festivāls, bet 24. jūlijā uzstāties sola Intars Busulis un Abonementa orķestris. Savukārt Burtnieku kvartālu 17. jūlijā pieskandēs senās mūzikas koncerta programma Viņas majestāte mūza. Visos minētajos sarīkojumos būs jāuzrāda kovidsertifikāts. Ņemot vērā mainīgos noteikumus par to, kā un kas šādus koncertus varēs baudīt, daudziem radušies vairāki jautājumi. Īpaši par I. Busuļa uzstāšanos, jo ne jau katru dienu pie mums koncertē viens no populārākajiem Latvijas mūziķiem. Diemžēl šoreiz nepietiek vien iegādāties biļeti, jāievēro arī valdības un koncerta organizētāju nosacījumi. Lai uzzinātu vairāk par koncerta rīkošanu, vērsos pie Limbažu kultūras nama direktora Armanda Leimaņa. Viņš piekrīt, ka ierobežojumu lielu koncertu rīkošanai šobrīd ir daudz, turklāt noteikumi mainās gandrīz ik nedēļu. Tomēr iedzīvotāji šādus pasākumus apmeklēt vēlas, tāpēc jāpielāgojas. Vērīgākie limbažnieki pamanīja, ka sākotnēji, lai iegādātos biļeti uz I. Busuļa koncertu, bija jāšķiras no 20 eiro, bet nu tas maksā jau 30. A. Leimanis pastāstīja, ka lētāk pārdotas pirmās divsimt biļetes, bet tas nenozīmē, ka to īpašnieki tiks pie labākām sēdvietām. Vietu koncerta baudīšanai varēs izvēlēties katrs pats – tāpat kā līdzīgos pasākumos iepriekš. Tādēļ vēlams ierasties laikus, lai izvēlētos sev tīkamāko. Estrādē kopējais sēdvietu skaits ir aptuveni 740, bet šī brīža noteikumi ļauj izmantot tikai pusi no tām. Lai koncertu varētu apmeklēt iespējami vairāk gribētāju, iecerēts nomarķēt skatītāju vietas arī zālienā un dot iespēju tur iekārtoties uz līdzpaņemtas sedziņas vai saliekamā krēsla. A. Leimanis piebilst, ka pašreiz grūti prognozēt, cik skatītāju būs, bet par visiem jautājumiem, kas saistīti ar skatītāju vietām, atbild biļešu tirgotājs – SIA Biļešu paradīze, kas solījis ar biļetes pircējiem sazināties individuāli.

Slavenā mākslinieka koncerts bija paredzēts arī kaimiņos Valmierā, bet tas atcelts. Valmieras kultūras centrā paskaidroja – organizatorisku iemeslu dēļ. Valmierieši cerot uz labvēlīgākiem valdības lēmumiem saistībā ar pulcēšanās ierobežojumiem. Uz Valmieras koncertu gan biļetes maksāja krietni lētāk. Kāpēc? A. Leimanis paskaidroja, ka tās nosaka koncerta organizētājs, ņemot vērā vairākus faktorus, piemēram, pašvaldības līdzfinansējumu, peļņu, skatītāju daudzumu un citus. No Limbažu novada pašvaldības finansējums šobrīd nav piešķirts, bet A. Leimanis cer, ka nepieciešamības gadījumā atbalsts būs. Viņš aicina sekot līdzi aktuālajai informācijai Biļešu paradīzes mājaslapā, jo var gadīties, ka pašreizējie noteikumi vēl var mainīties. No savas puses viņš sola, ka nodrošinās visu nepieciešamo, lai koncerts izdotos. 

Kultūras iestāžu darbiniekiem un citiem pasākumu rīkotājiem nākas laipot starp epidemioloģiskās drošības prasībām, cilvēku vēlmi baudīt mūziku un mākslu, arī pašu mūziķu vēlēšanos uzstāties dzīvai auditorijai. Sabiedrība prasa gan lielos koncertus, gan ne tik grandiozus pasākumus – bezmaksas un ikvienam pieejamus. Pie pēdējiem kā vienu no veiksmīgiem piemēriem mūspusē var minēt Salacgrīvā jau mēnesi notiekošo Saulrieta steķi jeb piedāvājumu Jahtu ostas laukumā ik piektdienu baudīt saulrietus dzīvās mūzikas pavadījumā. Salacgrīvas kultūras centra vadītāja Pārsla Dzērve pastāstīja, ka mērķis bija izmantot skaisto vietu pie jūras, kur cilvēki iecienījuši atpūsties arī ikdienā, to atdzīvināt un dot iespēju jebkuram kaut uz brīdi piestāt un ļauties muzikālam piedzīvojumam. Iedzīvotāji šo iespēju paspējuši iemīļot. Turklāt teritorija ir pietiekami plaša, lai nenotiktu drūzmēšanās. – Kamēr lielie kultūras pasākumi tikai lēnām atsākas, mēģinājām atrast vidusceļu, kā sagādāt prieku iedzīvotājiem un mūziķiem, lai tas neapdraudētu veselību un nebūtu vajadzīga tik strikta kontrole kā vērienīgākos maksas koncertos, – savu viedokli pauda P. Dzērve. Viņa neslēpa, ka šajā laikā bieži sazinās ar kultūras jomas kolēģiem citviet, apmainās ar idejām un labprāt dalās ar savu pieredzi, jo veiksmīgāko risinājumu meklējumi notiek visur.

Mēģinājumi atdzīvināt kultūras dzīvi notiek arī Limbažu novada pagastos. Sporta un kultūras centra Vidriži vadītājs Rūdolfs Pelēkais atklāja, ka līdz pat šai nedēļai viņa nostāja, rīkojot kultūras aktivitātes, bija nešķirot iedzīvotājus un Covid-19 sertifikātus neprasīt. Tagad secinājis, kā tā būtu gandrīz kā staigāšana pa naža asmeni. Atceltais Līgo svētku pasākums bijis signāls, ka jāstrādā citādāk. Vēloties izvērsties ar plašāku programmu, tika pieņemts lēmums vasarā iecerētos sarīkojumus neatcelt, bet aicināt uz tiem cilvēkus, kuri var uzrādīt sertifikātu. Pirmais mūzikas vakars notiks svētdien. – Vēlos aicināt iedzīvotājus nepārmest un saprast kultūras dzīves veidotājus, jo atbildība ir jāuzņemas pasākuma rīkotājam. Arī es esmu uzklausījis dažādus viedokļus, tomēr uzskatu, ka cilvēkiem joprojām ir izvēle – vai nu regulāri veikt testu, vai tomēr izlemt par labu vakcinācijai, ja ir vēlēšanās piedalīties pasākumos.

Aiga EVERTOVSKA

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 2
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju