Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
13.IV

Ģimenes ārsts darbavietā bez sejas maskas. Vai tā drīkst?

Martā apritēja gads, kopš dzīvojam ­Covid-19 pandēmijas apstākļos. Tās cena ir bijusi skarba, īpaši ģimenēm, kuras šajā cīņā zaudējušas tuviniekus. Vīruss neatkāpjas, saslimstības rādītāji te krīt, te kāpj. Gads ārkārtas apstākļos ir gana ilgs laiks, lai pierastu pie drošības pasākumiem. Tomēr joprojām ir cilvēki, kuri vīrusu noliedz un līdz ar to ignorē arī epidemioloģiskos ierobežojumus. Autoritatīvi mediķi ne reizi vien uzsvēruši, ka ierobežojumi ir efektīvi tad, ja tos ievēro visi. Pretējā gadījumā mēs nonāksim pie tā, ka saslimušo skaits pārsniegs veselības aprūpes jaudu viņiem palīdzēt.

Bet kā ir pašiem mediķiem? Redakcija ir uzklausījusi vairāku Liepupes pagasta iedzīvotāju žēlošanos gan par to, ka vietējais doktorāts nesniedz vakcinācijas pakalpojumu, gan to, ka ģimenes ārste Anita Līduma, pieņemot pacientus, pati nelieto aizsargmasku. – Atrasties tik tuvu cilvēkam bez maskas, lai gan viņš ir ārsts, tagad „kovida” laikā nav patīkami. Komersantus soda, daudzās jomās cilvēkiem vispār liedz strādāt. Bet vai mediķi tā drīkst? – vaicā viena no dakteres pacientēm. Sūdzība par to nonākusi arī līdz Veselības inspekcijai, bet nekas nemainās. Turklāt sarunās ar cilvēkiem ārste klaji paužot savu viedokli, ka maska nav vajadzīga, tāpat kā nav nepieciešams vakcinēties pret vīrusu. Tāpat notiekot vietējā skolā, kur ārste veic mediķes darbu. Taujāta, vai stāstītais atbilst patiesībai, Liepupes pamatskolas direktore Arta Rubeze neslēpj, ka viņai bijušas pretenzijas pret ārstes ierašanos darbā bez sejas aizsargmaskas. Direktore tās izteikusi A. Līdumai, aicinot ievērot drošības pasākumus vai pārtraukt strādāt skolā. – Daktere izvēlējās otro no iespējām, – lakoniski bilst direktore. – Darbu skolā sākusi jauna medmāsa, enerģiska, strādāt griboša un atbildīga. Ar viņas veikumu esam apmierināti. 

Liepupes doktorātu apmeklēju ģimenes ārstes darba laikā. Aicināta kabinetā, pamanu, ka mediķes galdu no pacienta norobežo organiskā stikla plāksne, tomēr sejas aizsargmaskas dakterei nav. Vaicāta par iespēju vakcinēties doktorātā, viņa stāsta, šī pakalpojuma sniegšanai praksē tad vajadzētu otru ārsta palīgu, bet tāda viņai nav. Viņasprāt, pārdesmit kilometru līdz vakcinācijas kabinetam Limbažos ir mazs attālums un tur var nokļūt gana ērti, turklāt pašvaldība piedāvā risināt transporta jautājumu. Gados vecākie ļaudis neesot sūdzējušies, ka tas būtu problemātiski. To, ka viņa būtu aģitējusi pret potēšanos, ārste neatzīst: – Neesmu nevienam teikusi, ka nevajag vakcinēties. Cilvēkiem saku, ka viņiem pašiem jāizvērtē pieejamā informācija. Katram ir sava izpratne par vakcinēšanos, katrs pats atbild par savu veselību un izlemj – darīt to vai nē. Cilvēkus, kuri doktorātā pieteicās vakcinēties, esmu reģistrējusi, šo sarakstu nodevu Limbažu poliklīnikas vakcinācijas kabinetam. 

Ģimenes ārste nenoliedz, ka pamest darbu skolā bijusi pašas izvēle un tā ir saistīta ar sejas maskas nelietošanu. – Man par šo drošības pasākumu ir savs viedoklis, pie tā arī palikšu. Uzskatu, ka medicīniskās sejas maskas un vēl jo vairāk pašdarinātās no vīrusa nepasargā. Šim mērķim paredzētas speciālas mas­kas, – teic daktere, atsaucoties uz Slow Medicine Ambulance vadītājas Marikas Zelčas-Čerānes viedokli Vai maskas ir drošas, ko viņa janvārī paudusi raidījumā par veselību Vērmele. Jāpiebilst, ka pēc mūsu sarunas šo sižetu noskatījos. Tajā gan nevienā vārdā neizskanēja, ka medicīniskā maska nemazina inficēšanās risku. Raidījumā bija aplūkotas dažādas maskas, sākot no ierastās medicīniskās līdz respiratoriem, un secināts, kurām ir lielākas un kurām mazākas aizsargspējas. Taču ģimenes ārste nelieto nekādu. Sarunā arī izskan, ka viņa vispār nevar lietot masku, jo tad jūtas slikti un tādā stāvoklī nespēj strādāt ar pacientiem. Vaicāta, kā daktere var iepirkties veikalā un vai viņu apkalpo degvielas uzpildes stacijā, A. Līduma skaidro, ka pati turp nedodas, bet palūdz to izdarīt citiem. Viņa arī zina par iedzīvotāju sūdzību. Ārstei lūgts paskaidrojums, kas arī sniegts, un doktorāts saņēmis atbildi, ka pārkāpumi darbā nav konstatēti. 

Redakcijai grūti spriest, pēc kādiem kritērijiem izvērtēta sūdzība un dots šāds atzinums. Sūdzība bijusi mutiska. Ja pacientam ir pretenzijas saistībā ar drošības pasākumu ievērošanu ārstniecības iestādē, par to vajadzētu runāt turpat un uzreiz un, ja nekas nemainās, vērsties Veselības inspekcijā, bet rakstveidā. Aizsargmaskas valstī noteiktas ar likumu visiem. To nelietošana sabiedriskā vietā ir likumpārkāpums. Izņēmums ir bērni, jaunāki par septiņiem gadiem, cilvēki ar kustību traucējumiem, kuri nevar uzlikt masku, un cilvēki ar psihiskās veselības traucējumiem, kuriem tam trūkst spēju un iemaņu. Ik pa laikam pavīd jautājums par astmas slimniekiem, lai gan medicīnas speciālisti apgalvo, ka maskas nekādā veidā viņus neapdraud. Uzrunāju arī cilvēku, kurš ir astmas slimnieks ar ilgu stāžu. Viņš skaidroja, ka maskā smok, tādēļ nēsājot līdzi ārsta izziņu ar diagnozi un izmantojot sejas vairogu. Lai gan efektivitāte, to lietojot bez aizsargmaskas, ir apšaubāma, cilvēki visur izturoties saprotoši. 

Ņemot vērā, ka inficēšanās ar Covid-19 īpaši bīstama ir neveseliem cilvēkiem un tieši viņi visbiežāk vēršas ārstniecības iestādēs pēc palīdzības, mediķiem kaut kādas atkāpes epidemioloģisko aizsarglīdzekļu lietošanā nav iedomājamas. Tie ir viņu ikdienas darba instrumenti. Nu jau arī publiski izskanējis, ka aprīļa pirmajās dienās valdībā diskutēts, vai mediķus, kuri izvēlas nepotēties, aicināt nedoties uz darbu vai pat noliegt strādāt. Šo jautājumu valdībā rosinājušas bažas par to, ka liels skaits cilvēku ar Covid-19 inficējas tieši ārstniecības iestādēs. Tā ir riska zona. Ne velti valstī mediķus vakcinēja pirmos. Turklāt tas ir arī ētikas jautājums. Skaidrs, ka medicīnas darbinieki ir tie, kuru rīcība sabiedrībai ir paraugs un kuru vārdos cilvēki ieklausās. 

Arī par vakcinēšanos ģimenes ārstei ir savs viedoklis. Taču tādēļ zaudēt darbu būtu sāpīgi. Doktorātā redzami vairāki sertifikāti, kurus A. Līduma ieguvusi, apgūstot alternatīvo medicīnu. – Tā aptver cilvēku kopumā, nevis atsevišķas ķermeņa daļas, un ir ļoti labi apvienojama ar tradicionālo medicīnu. Esmu mācījusies šo ārstniecību, man patīk tas, ko daru, un tā varu palīdzēt cilvēkiem, – viņa uzsver. Jāteic, pacienti to arī novērtē ar labiem vārdiem. Taču tas, ka ģimenes ārstes prakse ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, bet tā prasības Covid-19 izplatības ierobežošanā neievēro, kopā nerīmējas. Tāpat šajā situācijā neiekļaujas Salacgrīvas novada domes 3000 eiro atbalsts, ko tā piešķīrusi katrai no piecām ģimenes ārstu praksēm Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai un seku novēršanas pasākumu īstenošanai. 

Aija SEDLIŅA

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu karikatūra 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7

Ieraudzīju – nobildēju