Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
02.VI
Kā augi var palīdzēt pārvarēt stresu Covid-19 pandēmijas laikā?

Kā augi var palīdzēt pārvarēt stresu Covid-19 pandēmijas laikā?

Koronavīrusa pandēmija ar tās ierobežojumiem un nākotnes neskaidrību daudziem rada stresu. Nogurums, vājums, aizkaitināmība, īgnums, nomākts garastāvoklis, satraukums, saslimšanas sajūta un elpošanas grūtības ir galvenās pazīmes, kas signalizē par pārlieku augstu stresa līmeni. Nereti cilvēki mēģina mazināt stresu ar dažādiem nomierinošiem augiem vai aptiekā pieejamiem dabas līdzekļiem.

Ko organismam nodara stress?

Primāri stress nav slikts – ja ir bīstama situācija, tas cilvēka organismu uz brīdi mobilizē, lai tiktu galā ar situāciju. Tomēr ilgstošā stresā veģetatīvā nervu sistēma nepārtraukti darbojas saspringtā krīzes režīmā. Stresa ietekmē saasinās dažādas hroniskas kaites – migrēna, ādas vai gremošanas trakta slimības. Stress ietekmē arī kognitīvās spējas – ja uz īsu brīdi tas palīdz koncentrēties, tad hroniska stresa situācija atņem cilvēkiem spēju radoši domāt. Tas var novest pat pie izdegšanas un tās radītajām sekām. Stress skar ne tikai pieaugušos, bet arī bērnus un jauniešus.

Viens no galvenajiem stresa cēloņiem ir pārslodze, kas daudzās ģimenēs var būt raksturīga tieši šajā Covid-19 pandēmijas laikā. Viss ir jāpaveic, taču ļoti svarīga ir laika plānošana. Tomēr jāatļauj sev nebūt perfektiem, jo tiekšanās nevainojami izdarīt visu paša spēkiem agri vai vēlu noved pie paaugstināta stresa. Vēl viens izplatīts stresa cēlonis ir realitātes neatbilstība vēlmēm. Jāatceras arī, ka cilvēku spējas tikt galā ar vienu un to pašu situāciju ir dažādas – kas vienam nesagādā grūtības, citam izrādās liels stresa avots. 

Lavandas izslavētā smarža nomierinošam efektam

Lavandas maigā smarža izslavēta ar tās nomierinošajām īpašībām – nereti to izmanto tieši depresijas un trauksmes mazināšanai. Piemēram, lai mazinātu ikdienas stresu, uz naktsskapīša ieteicams novietot puķupodu ar lavandām vai nolikt tās uz palodzēm. Atnākot mājās, šī smarža acumirklī nomierinās un liks atslābt pat pēc vissaspringtākās darbdienas. Aptiekās iespējams iegādāties arī lavandas ēterisko eļļu, ko galvassāpju gadījumā var iemasēt deniņos, bet bezmiega gadījumā – pilināt uz spilvena.

Populārā kumelīšu tēja pret nervu spriedzi

Kumelīšu tēja nomierina un palīdz samazināt nervu spriedzi, nervozitāti un stabilizē mentālās spējas. Tā var izraisīt arī miegainību, tādēļ to ieteicams lietot pirms gulētiešanas. Kumelītes ir viens no labākajiem ārstniecības augiem pret nemieru un bezmiegu, ko kā tēju vai ēterisko eļļu var pievienot arī vannas ūdenim. 

Piparmētras – gan nemieram, gan darba sparam

Atšķirībā no kumelītēm piparmētras spēj gan samazināt nemieru, gan palielināt koncentrēšanās spējas. Papildus tam piparmētras spēj atslābināt muskuļus un noņemt saspringumu, kas savukārt mazina arī psihisko spriedzi. Ja gadījusies uztraukumu pilna diena, ieteicams sakapāt piparmētru lapiņas un iebērt tās siltā vannā vai pagatavo no tām tēju.

Asinszāles ekstrakts – dabas antidepresants

Asinszāle ir pazīstama kā dabas antidepresants. Tautas medicīnā to kopš seniem laikiem lieto sasitumu, augoņu un dažādu ādas bojājumu ārstēšanā, arī iekšķīgi pret gremošanas un citām kaitēm. Asinszāles ekstraktam piemīt spēja uzlabot garastāvokli, mazināt nemiera sajūtu un uzlabot miega kvalitāti. Mūsdienu medicīnā asinszāles preparātus lieto arī depresijas ārstēšanai un citiem veselības traucējumiem.

Baldriāna ekstrakts miega veicināšanai

Baldriāna ekstrakts ir viens no populārākajiem un izsenis lietotajiem augiem tā nomierinošo īpašību un miega veicinošās ietekmes dēļ. Aptiekās iespējams iegādāties baldriāna ekstraktu tablešu un tinktūru formā, arī tēju maisījumu. Tā sastāvā galvenokārt ir baldriāna sakne kombinācijā ar citiem augiem, kas nodrošina nomierinošu un miegu veicinošu iedarbību: apiņa rogas, pasifloras un māteres laksti, vilkābeļu drogas. Šādas kombinācijas izmanto, ja asinsspiediens nav izteikti paaugstināts, bet ir tahikardija, stenokardijas profilaksei, arī klimaktēriskās dismenorejas un metrorāģijas gadījumos. 

Melisas lapu ekstrakts stipras slodzes gadījumos

Melisas lapu ekstrakts spēj nomierināt un palīdzēt stresa vai stipras slodzes gadījumos. Kad cilvēks nevar aizmigt, slikti guļ vai nejūtas atpūties pēc nakts miega, kas var būt par cēloni nomāktībai, ieteicams lietot melisas lapu tēju. Ņemot vērā to, ka melisai piemīt atslābinošas īpašības, to neiesaka cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu. Turklāt melisas lapu ekstrakts ir zināms arī kā lielisks antioksidants, kas ļauj ādai saglabāt jauneklīgu izskatu. 

Stresa mazināšanai var izmantot relaksējošas ārstniecības augu tējas. Uz to bāzes izstrādātie līdzekļi ir organismam draudzīgi, neveicina atkarību. Tos iespējams iegādāties aptiekā, taču svarīgi sekot līdzi to pareizai lietošanai gan pēc to devām, gan regularitātes. Vairāki augu ekstrakti tiek izmantoti dažādu nomierinošu līdzekļu sastāvā. Tajos tie ir koncentrētā daudzumā, tādēļ iedarbība ir viegli prognozējama un pielāgojama konkrētajām vajadzībām. Šie līdzekļi pieejami dažādās formās, piemēram, maziem bērniem piemērotāki būs sīrupi, vecākiem cilvēkiem – tinktūras, savukārt ierasti steidzīgajiem pieaugušajiem – tablešu vai kapsulu formā. Jāņem vērā, ka organisms kļūst stresa uzņēmīgāks arī tad, ja tajā trūkst magnija, tādēļ to ieteicams lietot ikdienā, nevis tad, kad jau esam pakļauti stresam. Lai atrastu sev piemērotāko līdzekli, kā arī noskaidrotu par to lietošanu, ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Papildu nomierinošiem līdzekļiem svarīgi katram atrast savu stresa novadīšanas veidu, kas uzlabos arī garastāvokli. Vienam tās būs fiziskās aktivitātes, kas veicina laimes hormona jeb endorfīna izdalīšanos, citam – meditācija, garas pastaigas svaigā gaisā vai peldēšana, nomierinoša mūzika un kontakts ar dabu un dzīvniekiem.

Zane MELBERGA,
«Euroaptieka» farmaceite

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Karikatūra 1
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 2

Ieraudzīju – nobildēju