Bernhards, Boriss
2022. gada 20.augusts
25.I

Kā pareizi rīkoties ar izlietotām vienreizlietojamām medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem

No 25. janvāra publiskās vietās drīkst lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta. Daudzkārt lietojamās auduma sejas maskas publiskās vietās lietot vairs nevar. Pieņemto noteikumu rezultātā radīsies ievērojams apjoms vienreizlietojamu plastmasas izstrādājumu – izlietotu masku un respiratoru, bet ļoti daudzi iedzīvotāji nezina, kā tās pareizi utilizēt pēc izlietošanas.

Rekomendācijas paredz medicīnisko sejas masku nomaiņu pēc 2 stundu lietošanas. Tātad, ja to izmantojat, piemēram, veikala apmeklējumam vai dodoties pie ārsta, apmeklējot pasākumu, tad katram šādam pasākumam būs nepieciešama vismaz viena maska. Pēc izmantošanas tā kļūs par sadzīves atkritumu, kas nav paredzēts atkārtotai pārstrādei. Līdzīgi arī ar respiratoriem – lai gan to kalpošanas laiks ir ilgāks un tos rekomendē lietot līdz vienai dienai, arī respiratori pēc izlietošanas metami sadzīves atkritumos. Tā kā fiziski nav iespējams respiratorā atrasties visas dienas garumā (to novelk ēdienreižu laikā utt.), ir būtiski atcerēties, ka respiratora lietošanas starplaikos jāievēro personīgā higiēna un respirators jāuzglabā higiēniski tīrā vietā, raugoties, lai uz tā ārējās vir­smas esošās baktērijas un vīrusi nenokļūst uz iekšējās virsmas.

Lai arī vienreizlietojamās sejas maskas un respiratori ir gatavoti no sintētiskām šķiedrām, tie nav paredzēti otrreizējai pārstrādei. Raugoties no vides viedokļa, ar maskām jārīkojas tieši tāpat, kā ar jebkuru atkritumu – jārūpējas, lai tās nenonāktu apkārtējā vidē, tātad jāizmet konteinerā un jāraugās, lai tās neaizlido pa gaisu izmešanas brīdī vai pēc tam. Masku cilpiņas, kas vajadzīgas to aplikšanai ap ausīm, pirms izmešanas vēlams pārgriezt, tā mazinot risku, ka cilpās varētu sapīties putni, kad maskas tiks apglabātas sadzīves atkritumu poligonā.

Iedzīvotājiem, kuri ar infekcijas slimībām nesirgst, bet maskas lieto veselības aizsardzībai, specifiskas piesardzības normas izlietoto masku utilizēšanā nav noteiktas. Izlietotas vienreizlietojamās sejas maskas un respiratori ir cietie sadzīves atkritumi, kas pēc izlietošanas jāizmet atkritumu tvertnē. Ja tādas nav tuvumā, maska jāaiznes uz mājām, kur to var droši izmest savā atkritumu tvertnē. Nav nepieciešams masku ievietot papildu iepakojumā vai gaidīt kādu laiku līdz izmešanai. Jāatceras, ka uz jebkuras sejas maskas tās lietošanas laikā var nokļūt infekciju izraisītāji. Tāpēc pirms maskas uzlikšanas un novilkšanas rūpīgi jānomazgā vai jādezinficē rokas. Novelkot masku, jāizvairās no pieskaršanās tās seguma iekšpusei. 

Savukārt, ja cilvēks zina vai domā, ka ir slims, viņa izmantotā maska tiek klasificēta kā bīstamie atkritumi. Masku, kas bijusi ciešā saskarē ar infekciozu slimnieku, nedrīkst izmest publiskos atkritumu konteineros vai dabā. Šādos gadījumos maska (un arī citi slimnieka infekciozie atkritumi) jāievieto drošā, neplīstošā iepakojumā vai/un noteiktu laika periodu jāveic atkritumu uzglabāšana, lai mazinātu infekciju izplatīšanās risku. Pacienti, kuriem ir konstatēta infekcijas slimība, atrodas medicīnas personāla uzraudzībā, kurš tos informē par pareizu infekciozo atkritumu utilizāciju.

Laima KUBLIŅA, 
SIA «Zaļā josta» mārketinga vadītāja

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu karikatūra 1

Ieraudzīju – nobildēju