Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
15.I

"Kovidkrīze" kavē pacientus izmantot mobilo diagnostiku

Aizvadītajā ceturtdienā mobilās diagnostikas autobuss ieradās Salacgrīvā. Šajā otrdienā bija paredzēts izbraukums uz Aloju, kas diemžēl nenotika. Mobilās diagnostikas (MD) vadītāja Ērika Lazdiņa skaidro, ka braucienu nācies atcelt niecīgā pacientu skaita dēļ. – Parasti vienā reisā veicam no 26 līdz pat 36 izmeklējumiem. Arī šoreiz pierakstījušos pacientu skaits bija pietiekams, lai varētu doties izbraukumā. Taču, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, mēs cilvēkus iepriekš sazvanām, lai noskaidrotu, vai viņi ieradīsies. Konstatējām, ka šoreiz pakalpojumus izmantos tikai septiņi pacienti, tādēļ izbraukumu pārcēlām. Nākamā laiku vēl precizēsim un par to informēsim ģimenes ārstus, – sola MD vadītāja. Sarunbiedre stāsta, ka Aloja nav izņēmums, un pašlaik daudzviet nav pilnu pierakstu uz izmeklējumiem. – Cilvēki ir nobijušies no inficēšanās. Viņus arī var saprast, – piebilst Ē. Lazdiņa. Diemžēl ne visus izdevies sazvanīt, tādēļ daži cilvēki Alojā bija ieradušies un vīlušies, ka nevar atrast MD busu.

MD pakalpojumus nodrošina MFD Veselības grupa Esi vesels! MD atklāta jau 2014. gadā, un kopš tā laika tā pilda uzdevumu nodrošināt reģionu iedzīvotājiem profilaktisko pārbaužu iespēju viņiem ērti pieejamā vietā. Nereti tieši attālums, apgrūtināta nokļūšana līdz veselības aprūpes iestādēm un garās rindas pie speciālistiem ir tas iemesls, kas cilvēkus kavē laikus izmeklēties. MD sniedz mamogrāfijas pakalpojumu, ko sievietes ar Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli izmanto bez maksas. Ar ģimenes ārsta vai ginekologa norīkojumu jāveic vien pacienta iemaksa. Pieejams ir arī rentgena maksas pakalpojums, tāpat trīsdimensiju automātiskā krūšu ultrasonogrāfija. Ē. Lazdiņa skaidro, ka ultrasonogrāfiju gan var veikt tikai jaunajā, moderni aprīkotajā busā. Ja nav pierakstu uz šo pakalpojumu, jauno tehniku izbraukumā neizmanto.

No aptaujātajām ģimenes ārstu praksēm Salacgrīvā un Alojā šoreiz norīkojumus pacienti gan lūguši tikai Zigurda Ozoliņa praksē Alojā. Pārējo ģimenes ārstu palīgi apliecina, ka iepriekšējos izbraukumos norīkojumi allaž ir doti. – Mobilā diagnostika ir ļoti ērta un izdevīga. Piemēram, skrīninga testi sievietēm. Viņas ar uzaicinājuma vēstuli ierodas sev noteiktajā laikā, veic izmeklējumu un mēs praksē saņemam atbildi, – teic ģimenes ārstes Ilonas Balodes palīdze Guna Neimane. – Pati arī izmantoju rentgena pakalpojumu. Tas atvieglo dzīvi. Nav jātērē laiks braukšanai, – uzsver ģimenes ārstes Nadeždas Oščenkovas palīdze Iveta Riņķe. Sarunās ar ārstu palīgiem arī izskan, ka daļa pacientu tā īsti pat nenovērtē MD priekšrocību vai ir par slinku to izmantot. To gan nevar teikt par Alojas ģimenes ārstes Elitas Šķirmantes pacientiem viņas otrajā praksē Puikulē. Tur iedzīvotāji neizdevīgās satiksmes dēļ ir īpašā situācijā. Puikulieši lielākoties dodas uz Limbažiem nevis novada centru Alojā, kas gan ir divreiz tuvāk, bet sabiedriskais transports kursē reizi dienā turp un atpakaļ. Ozolmuižas ļaudis brauc uz Valmieru. Viņiem ar novada centru satiksmes nav vispār. 

Aija SEDLIŅA

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu karikatūra 1

Ieraudzīju – nobildēju