Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
10.II
"Kovidviļņi" neietekmē bezdarbnieku skaitu, bet mācības gan

"Kovidviļņi" neietekmē bezdarbnieku skaitu, bet mācības gan

Ar ārkārtas situāciju beidzās pērnais un ar to sākās šis gads. Saprotams, ka pandēmija uzlika savu zīmogu arī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) ikdienai. Pirms sarunas ar NVA Limbažu filiāles vadītāju Baibu Boldāni-Plataci par tikšanos vienojāmies, jo iestādes durvis tās klientiem kovidlaikā ir slēgtas. Bet darbs aiz tām notiek. Pagājušogad pandēmijas pirmā viļņa laikā aprīlī tas bija pat intensīvāks nekā iepriekš – limbažnieki bija to skaitā, kas palīdzēja NVA Rīgas reģionālajai filiālei tikt galā ar lielo bezdarbnieku pieplūdumu galvaspilsētā. Attālinātība gan saziņā, gan jo īpaši mācību procesā ir ienesusi savas korekcijas. Bet reģistrēto bezdarbnieku skaitu filiāles apkalpojamā teritorijā pandēmija nav ietekmējusi.

B. Boldāne-Platace stāsta, ka, salīdzinot pērnā un šī gada sākumu, reģistrēto bezdarbnieku skaits ir vien par 38 vairāk – 882. Tradicionāli nedaudz vairāk ir vīriešu – 52,7%. Nelielais pieaugums sadalās starp tādām mērķgrupām kā 50+, pirmspensijas vecuma un ilgstošajiem bezdarbniekiem, tāpat invalīdiem. Filiāles apkalpojamā teritorijā bezdarba līmenis 1. janvārī bija 5,3% (pērnā gada sākumā 4,6%) pret darbaspējas vecuma iedzīvotājiem. Mūspuses novados tas ir ļoti līdzīgs: Alojas 5,2% (4,6%), Salacgrīvas – 5,3% (4,6%) un Limbažu – 5,4% (5%). Latvijā bezdarba līmenis bija 7,7%. Limbažu filiāles vadītāja secina, ka ārkārtējā situācija vismaz uz reģistrēto bezdarbnieku skaitu iespaidu nav atstājusi. Tad jau drīzāk svārstības šajā ziņā piedzīvotas sezonālo darbu dēļ. Kā ik gadus šobrīd bezdarbniekus papildinājuši ceļinieki un purvu izstrādes strādnieki, lai pavasara pusē atkal atgrieztos darbā.

Vakanču gan pērn pieteikts par 226 vairāk nekā 2019. gadā, tās bija 996. B. Boldāne-Platace stāsta, ka šajā sarakstā īpaši izceļas vajadzība pēc palīgstrādniekiem kūdras ieguvē – bija pieteikts 300 vakanču. Redzot viņiem solīto 1076 eiro algu, viņa lēš, ka darbavietas domātas viesstrādniekiem. Apstiprinājumu gan tam iegūt neizdevās, tāpat kā tam, vai šāda samaksa par darbu ir arī vietējam cilvēkam. Pārējās vakances ir ikdienišķas – lielākais pieprasījums pēc ceļa būves palīgstrādniekiem, kravas automobiļa vadītājiem, zivju vērējiem, šprotu pakotājiem, celtniecības speciālistiem. Vērojama tendence, ka arvien vairāk darba devēju ievieto brīvās darbavietas vakanču portālā paši. Pagājušogad no 115 darba devējiem 35 portālā paziņojuši par 315 brīvām darbavietām. 47% gadījumu aģentūras Limbažu filiāles darbinieki veica atlases vakancēm, pēc tām 77 cilvēki iekārtojās darbā. 2020. gadā pavisam darbā iekārtojās 911 bezdarbnieki (skaits daudz neatšķiras no 2019. gadā darbā iekārtotajiem), tostarp visvairāk no 50+ un ilgstošo bezdarbnieku (vairāk nekā gadu) kategorijām. 

Pagājušogad pandēmijas dēļ ne tik raiti kā iepriekš bezdarbnieki iesaistījās dažādos pasākumos un mācībās. Lai arī pavasarī bija doma atlikt skolēnu nodarbināšanu vasarā, tomēr tā notika. Tādējādi skolas brīvlaikā pie darba tika 76 jaunieši. 58 bija iesaistīti algotos pagaidu sabiedriskajos darbos, 17 strādāja subsidētajās darbavietās. Kopumā klientiem tika sniegts vairāk nekā 1000 karjeras konsultāciju. Lielākā daļa attālināti, tāpat kā mācības. Limbažu filiāles vadītāja stāsta, ka tie, kuri paspēja izmācīties klātienē, paspēja. Kuri nepaguva, mācības pārtrauca ar domu turpināt, tiklīdz varēs tās atsākt pēc ierobežojumu atcelšanas. Tās gan varēja turpināt arī attālināti. B. Boldāne-Platace atklāj, ka interese mācīties tiešsaistē bija vien nelielam skaitam bezdarbnieku. Iemesli – nav tehnisku iespēju, nav prasmes darboties ar datoru un internetu vai arī netiek līdzi šādām mācībām. Dažos piedāvājumos neiztikt arī bez angļu valodas. Ja mācības arī iesāktas, tās pabeiguši uz vienas rokas pirkstiem skaitāmi bezdarbnieki. Bet iespēja mācīties attālināti ir visu laiku – NVA saviem klientiem piedāvā attālinātās izglītības platformas: LU OpenMinded un Element of AI, arī starptautisko Coursera. Var apgūt programmēšanu, digitālo mārketingu, Excel prasmes utt. Vakanču portāla e-mācību sadaļā pieejami e-mācību moduļi par efektīvu darba meklēšanas stratēģiju, sagatavošanos darba intervijai, finanšu pratību u.tml. Tomēr bezdarbnieku interese par iespēju mācīties attālināti joprojām ir maza, viņi taujā pēc klātienes apmācības. Filiālē tiek piefiksētas viņu vēlmes, bet šobrīd neviens nezina, kad pasākumi varētu atsākties.

B. Boldāne-Platace teic, ka arī aģentūras darbinieki labprāt atgrieztos pirmspandēmijas sliedēs, jo arī strādāt attālināti nav nemaz tik vienkārši. Ikmēneša klātienes tikšanās tagad aizstātas ar sarunu pa telefonu, kad darbinieki interesējas, kā bezdarbniekam veicas ar darba meklēšanu, kā tiek aizpildītas darba meklētāju dienasgrāmatas utt. un norunā nākamo sazināšanās laiku. – Sarunas pa telefonu aizņem daudz vairāk laika nekā klātienes tikšanās un, iespējams, nav arī tik efektīvas, – secina sarunbiedre. Bezdarbnieki ir pieņēmuši šo sazināšanās veidu, dažs pat priecīgs, ka nav jāmēro ceļš uz filiāli Limbažos. Sarunas gan veidojas dažādas – kāds atrunājas, kā varot meklēt darbu, ja premjers Kariņš uzstājot, ka jāsēž mājās, bet ir arī cilvēki, kuri piezvana un priecīgi paziņo, ka darbs atrasts. 

Šobrīd NVA izsludinājusi divus pasākumus. Biedrībām, nodibinājumiem un augstākajām izglītības iestādēm ir iespēja nodarbināt jauniešus vecumā no 18 līdz 29 gadiem un bezdarbniekus ar invaliditāti, kuri ir reģistrējušies kā bezdarbnieki. Tas ir līdzīgs brīvprātīgajam darbam, kurā mērķgrupas bezdarbnieki apgūst dažādas prasmes. NVA maksā stipendiju 10 eiro dienā, nodokļus ne. Tādējādi bezdarbniekus var nodarbināt līdz pusgadam. Pērn šo iespēju mūsu pusē izmantoja piecas nevalstiskās organizācijas. Sakarā ar ārkārtējo situāciju no pavasara izveidots pasākums Algu subsīdijas, kas pieejams arī patlaban. Pasākums paredz, ka bezdarbnieks tiek nodarbināts sešus mēnešus, pusi algas maksā NVA, otra daļa un nodokļi ir darba devēja ziņā. Pēc tam darba devējs nodrošina darbu vēl vismaz trīs mēnešus. Arī šajā pasākumā ir iesaistījušies mūspuses darba devēji, lielākoties viesu mājas un ēdināšanas uzņēmumi.

Darba devēji var pieteikties Eiropas Sociālā fonda projektiem Apmācība pie darba devēja, darba devējam vajadzīgā darbinieka praktiskā sagatavošana, organizējot apmācību pie darba devēja, kā arī Subsidētās darbavietas bezdarbniekiem, iesaistot mērķa grupas bezdarbniekus.

Regīnas TAMANES teksts un foto

                                                                                                            

2021. gada 1. janvārī bezdarba līmenis NVA Limbažu filiāles apkalpojamā zonā – 5,3% (pirms gada – 4,5%)

 • Alojas novadā – 5,2% (pērn 4,6%)
 • Limbažu novadā – 5,4% (5%)
 • Salacgrīvas novadā – 5,3% (4,6%)

                                                                                                            

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Filmēt aizliegts!

Ieraudzīju – nobildēju