Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
07.IV

Kristieši šogad Lieldienas svin citādāk

Svētdien bija Pūpolsvētdiena, pēc pāris dienām Zaļā ceturtdiena un tad jau klāt arī Lieldienas – kristiešiem tik nozīmīgie Jēzus Kristus augšāmcelšanās svētki. Tie arvien ir svinēti, kopā esot, bet šogad ārkārtējā situācija, kad valda formula divi un divi (publiskā vidē cilvēki var uzturēties pa divi un tad arī vēl 2 m atstatumā), arī šajā tradīcijā ienes savas izmaiņas. Par to sarunājos ar dažu mūspuses draudžu cilvēkiem.

Limbažu ev. lut. draudze organizē lūgšanu ķēdi

Limbažu ev. lut. draudzes diakonijas darba organizatore Zinta Vavilova stāsta, ka dievnama durvis pa dienu ir atvērtas un, ja ir vēlme, arī mācītājs ir pieejams. – Lūdzamies vienatnē, – viņa teic. Bet arī šogad draudze organizē nepārtrauktās lūgšanas ķēdi, kad laikā no Zaļās ceturtdienas pulksten 6 līdz Jēzus augšāmcelšanās laikam – sestdienas pusnaktij – viens no draudzes locekļiem rindas kārtībā pats savās mājās lūdz. Ceļas augšā arī naktī un to dara. Ir dotas norādes, par ko vajadzētu aizlūgt, – par Latviju, draudzi, par atsevišķiem cilvēkiem. Katrs pats var šo sarakstu arī papildināt. – Mans laiks ir piektdienas vakarā pulksten sešos, – atklāj Z. Vavilova. Citkārt lūgšanu ķēdē aicinātas iesaistīties arī māsu draudzes, šogad lūdzēju saraksts ir pilns.

Draudzei līdz šim bijis ierasts trīs reizes gadā – Ziemassvētkos, Pļaujas svētkos un Lieldienās – apmeklēt mājās savus cilvēkus. Tos, kuriem pāri 80, arī vientuļos. Šogad izskanējuši dažādi viedokļi. Viens teicis – tas jādara, cits, ka nevajagot. Tomēr sarunbiedre nolēmusi apmeklēt draudzes locekļus, sagatavojusi arī nelielas dāvaniņas. Visticamāk, rīt pie apmeklējamo durvīm atskanēs viņas klauvējiens un tiks atstāts apsveikums.

Cilvēkiem Salacgrīvā liek piestāt zvana skaņas

Ina Melnalksne no Lielsalacas ev. lut. baznīcas draudzes bija sakārtojusi dievnamu Pūpolsvētdienai un darīs to arī šai nedēļā gaidāmajiem svētkiem. Lai arī dievkalpojumi nenotiek, šajā laikā baznīcas durvis ir vaļā, cilvēkiem, kuri vēlas to apmeklēt, tas nav liegts. Novērots gan, ka nekāda īpaša kustība nenotiek. Draudzes mācītājs Andris Vilemsons stāsta, ka baznīca lūdzējiem būs atvērta Kristus ciešanu un Lieldienu dievkalpojumu ierastajos laikos – ceturtdien no plkst. 18 līdz 20, piektdien no 15 līdz 18, svētdien no 10 līdz 13. – Šīs būs neparastākās Lieldienas, kādas vien var iztēloties Tas man atgādina pirmās Lieldienas, kad Jēzus Kristus bija augšāmcēlies. Tur nebija ne prieka, ne gaviļu, kā tas mūsdienās ir tik ierasts. Bija vien izbrīns, izbailes un neziņa. Jo cilvēku prātam Jēzus Kristus augšāmcelšanās notikums bija un ir grūti aptverams. Un tikai vēlāk nāca prieks un gaviles. Tādēļ arī šīs Lieldienas, lai arī tik neparastas un pieklusinātas, var izrādīties liela svētība, – spriež mācītājs.

Viņš stāsta, ka parasti Lielās Piektdienas dievkalpojumā notikusi krusta godināšana. Šogad to izliks baznīcas vārtos, lai katrs krustu var redzēt, pat dievnamā neieejot. Tas, tāpat kā dievnama zvana skaņas ik dienu pulksten 12, viņaprāt, varētu likt cilvēkiem piestāt. Kādu aicināt noskaitīt lūgšanu, citu – pacelties pāri savai ikdienai. – Baznīcas zvans ir mēle, balss, kas iesniedzas tur, kur mācītāja balss neaizskan. Cilvēki to var uztvert dažādi un var atšķirīgi uz to reaģēt, bet tas var būt iemesls pozitīvajam impulsam. Savu darbu zvans dara, – uzskata mācītājs. Viņaprāt, šis visai pasaulei ir īpašs žēlastības laiks. Tas ir arī vērtību un iespēju apzināšanās laiks, jo teju vai visa pasaule ir apstājusies savā skrējienā un liekas tiek ekonomiski, ekoloģiski un garīgi pārstartēta. – Šajās Lieldienās mums ir dota iespēja uz daudzām lietām paskatīties citādāk. Ir parādījusies iespēja kaut ko mainīt un dzīvot labāk, skaistāk un pareizāk. Svētīgas visiem šīs neparastās Lieldienas! – vēl A. Vilemsons.

Skultes mācītājs piedāvā dievkalpojumus internetā un radio

Izrādās, ka Skultes baznīcā (arī Pēter­upes dievnamā Saulkrastos) dievkalpojumi joprojām notiek, bet draudzes mācītājs Ivo Pavlovičs teic, ka neviens uz tiem aicināts netiek. – Reliģiskā darbība kā tāda nav aizliegta, bet akcents ir uz to, ka nevajag aicināt cilvēkus. Kam ir tāda vajadzība un kuri atnāk uz dievnamu, nevaru un negribu viņiem to liegt, – teic mācītājs. Cilvēks jau nedzīvo tikai no maizes. Šobrīd, četrās sienās ieslēgtiem, viņiem vēl jo vairāk vajagot garīgo barību. I. Pavlovičs stāsta, ka dievnama apmeklētāju nav daudz. Skultē kādi 13. Cilvēki sēž katrs savā rindā. Pie vakarēdiena nāk pa vienam, nevis, kā parasti, kad viņi, nometušies uz ceļiem plecu pie pleca, atradās pie sētiņas. Protams, tiek lietoti dezinfekcijas līdzekļi, dziesmu grāmatas neizsniedz. Gados vecāki cilvēki, kuri ir riska grupā, gan aicināti neapmeklēt dievkalpojumus.

Bet I. Pavloviča draudzē esošajiem ir arī alternatīva – viņiem tiek piedāvāts dievkalpojumos un mācītājmuižā notiekošajās Bībeles stundās piedalīties attālināti – gan sociālajā vietnē facebook, gan kanālā youtube. Var skatīties tiešraidi un arī vēl pēc tam, kad tāda vēlme ir. Tā kā ne visiem draudzes locekļiem ir pieeja internetam, piedāvāta iespēja dievkalpojumus un Bībeles stundas dzirdēt arī pa radio. I. Pavlovičs ieguvis 97,8 megahercu frekvenci FM diapazonā. Šim nolūkam iegādāta radiostacija, tiesa, mazjaudīga, tādēļ pārraidi var dzirdēt vien 5–7 km attālumā, bet varbūt arī tālāk. Kad sarunājāmies, mācītājs vēl gādāja dažādas tehniskas lietas, lai uzlabotu pārraides kvalitāti.

Pūpolsvētdienā gan Saulkrastu, gan Skultes baznīcā notika dievkalpojums, tādi būs arī Zaļajā ceturtdienā, Lielajā piektdienā un Lieldienās.

Sagatavoja Regīna TAMANE

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 1

Ieraudzīju – nobildēju