Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
02.XI
Limbažu novada pašvaldība iesaistās vakcinēšanas procesa organizēšanā

Limbažu novada pašvaldība iesaistās vakcinēšanas procesa organizēšanā

Šodien izbraukuma vakcinācija pret Covid-19 tiek organizēta Braslavas pagastā (Vilzēnu tautas namā un bibliotēkā), rīt – Brīvzemnieku pagastā (Puikules tautas namā un Ozolmuižas sabiedriskajā centrā). Nokļūšanai uz pasākuma vietu Braslavas pagastā transporta jautājumos interesenti aicināti sazināties ar pagasta pārvaldnieci Daci Šķepasti (tālr. 26670718), Brīvzemnieku – ar Puikules tautas nama vadītāju Ziedīti Jirgensoni (tālr. 25626993). 

Atsaucoties valdības aicinājumam vakcinācijas procesa organizēšanā iesaistīties arī pašvaldībām, sadarbojoties ar SIA Limbažu slimnīca valdes locekles vietnieci, veselības aprūpes vadītāju Lieni Česli, tapis izbraukuma grafiks novembrim. Tajā paredzēts apmeklēt vairākas apdzīvotās vietas teju katrā pagastā. Sākts ar tiem, kuros pēc 25. oktobrī apkopotās informācijas vakcinācijas aptvere Limbažu novadā  bija zemākā līmenī – Brīvzemnieku pagastā 38,5%, Braslavas – 46,9%. Patlaban grafiks vēl tiek saskaņots. Aktuālo informāciju, kad un kur būs iespēja vakcinēties tuvāk mājām, interesenti varēs iegūt novada pašvaldības mājaslapā limbazi.lv, tāpat pie savu pagastu pārvaldniekiem, sociālajiem darbiniekiem. Apdzīvotās vietās tiek izliktas arī afišas par šo pasākumu. Limbažu slimnīcas vakcinēšanas komanda uz pagastiem plāno doties otrdienās un trešdienās. Notiek arī sarunas ar Veselības ministrijas Vakcinācijas projekta nodaļu par izbraukumu organizēšanu uz Limbažu novada pilsētām brīvdienās.  Vakar saņemta informācija, ka sestdien ­Veselības centra 4 mediķi no pulksten 9 līdz 15 vakcinēs Alojas kultūras nama, savukārt svētdien no pulksten 9 līdz 17 Salacgrīvas kultūras nama telpās. 

Īpaši uzrunās seniorus

Šobrīd uzsvars potēšanai īpaši tiek likts uz riska grupu vecumā pēc 60 gadiem. Vērtējot pieejamo informāciju par senioru vakcinēšanas aptveri, jāsecina, ka Limbažu novada ģimenes  ārstu praksēs tas ir dažāds. Kādā vismaz vienu devu saņēmuši teju 80% un atlicis vien vakcinēt padsmit senioru, citā šis līmenis nav pat 60% un kovidpote vēl būtu  jāsaņem teju 200 pacientiem vecumā 60+. Iemesli tam ir dažādi, bet, lai par tādu nebūtu jāmin cilvēkiem nesasniedzamais mediķu pakalpojums, vakcinēšanas procesā iesaistījusies arī pašvaldība. Kā to vislabāk izdarīt, pagājušonedēļ attālināti platformā Zoom bija aicināti spriest novada ģimenes ārsti. Viņus uzrunāja deputāts, novada domes sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Rūdolfs Pelēkais, aicinot pieņemt palīdzību no pašvaldības senioru uzrunāšanā. Šajā procesā, pastāstot par iespējām, varētu iesaistīties sociālie darbinieki un iedzīvotāju apkalpošanas centra speciālisti. Nesen kā labs piemērs TV raidījuma Panorāma sižetā tika rādīts, ka tas jau notiek Kuldīgas pusē. 

Mediķi gan izteikuši bažas, kā šāda sensitīvu datu nodošana trešajām personām senioru apzvanīšanai sasaucas ar Fizisko personu datu apstrādes likumu. R. Pelēkais atsaucās uz 9. oktobrī Ministru kabineta pieņemto rīkojumu Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu. Tas paredz, ka pēc ģimenes ārsta pieprasījuma pašvaldība nodrošina saziņu ar pacientiem vecumā no 60 gadiem, kuri nav vakcinēti pret Covid-19, lai aicinātu viņus to uzsākt līdz 14. novembrim sava ģimenes ārsta prakses vietā, sadarbības iestādē vai pacienta dzīvesvietā, ja viņam ir 70+. Ģimenes ārsts, nododot konkrētam pašvaldības darbiniekam nevakcinēto senioru sarakstu, noslēgtu šī dokumenta nodošanas un pieņemšanas aktu. Diemžēl ne visiem pacientiem dakteri zina aktuālos telefona numurus. Arī šajā jautājumā varētu līdzēt pašvaldība.  

Pirms attālinātās sarunas ar ģimenes ār­stiem vairākiem tika jautāts, kādu palīdzību viņi sagaida no pašvaldības. Gandrīz visu atbilde bija, ka viņi tiek galā paši, dažs jau līdz šim sadarbojies ar vietējo sociālo darbinieku. Līdz vakardienai vēl neviens ģimenes ārsts nebija lūdzis senioru uzrunāšanā iesaistīt pašvaldības darbiniekus. Telefonsarunās ārstu ieteikumi bija organizēt izbraukuma vakcināciju uz apdzīvotām vietām, kur zemāka vakcinācijas aptvere. Un tas tiek plānots.

Iemesls potēties – darbs

Protams, pašu iedzīvotāju ziņā ir izmantot šo iespēju vai to nedarīt. Piemēram, pagājušonedēļ viļķenieši bija ļoti atsaucīgi – sākumā 25 pieteikto potētiesgribētāju vietā atnāca 37. Savukārt sestdien Limbažu poliklīnikā dažās stundās rinda noskrēja, un mediķiem, kuri bija sagatavojušies intensīvam darbam, pēc tam nācās garlaikoties. Tika vakcinēti 83 cilvēki. Pirms nedēļas pie poliklīnikas izveidojās gara rinda, kurā dažs bija stāvējis pat trīs stundas, un todien pie kovidpotes tika 160 cilvēku. To zinot, 30. oktobrī bija sagādāti krēsli, uzvārīta kafija un tēja. Bet diena bija jauka, neviens pēc silta dzēriena īpaši nekāroja, rinda virzījās ātri un dažbrīd tās pat nebija. 

Uzrunātie Amanda un Jānis vakcinēties bija atnākuši, jo viņu darbavietā kādā ražotnē tas ir ieteikts. Jānis gan sprieda, ka viņam imūnsistēma ir laba, tāpēc to dara nelabprāt. Bet abi arī nav īpaši potēšanās pretinieki. Tāpat kā Inesis, kurš kā vadmotīvu vakcinācijai pauda iespēju dzīvot brīvāk, piemēram, apmeklēt visus veikalus. Tiesa, šobrīd arī vakcinētajiem šī brīvība kādu laiku vēl būs liegta. Māris uz poti bija atbraucis ar autobusu no Salacgrīvas, kur brīvdienās šis pakalpojums nav pieejams. Māris nebūtu vakcinējies un pats smēja, ka tiem, kuri padomju laikos, kā viņš pats, dzēra kvasu no dzeltenajām mucām, imūnsistēma ir laba un nekāda kaite neķeršot. – Tomēr darbavietā laikam prasīs sertifikātu par vakcinēšanos. Negribu zaudēt darbu vai iet bezalgas atvaļinājumā un gaidīt, kad šis murgs beigsies, – viņš rezumēja.

Regīnas TAMANES teksts un foto

                                                                                                  

Pilnībā pret Covid-19 vakcinēto iedzīvotāju īpatsvars Limbažu novadā (%)

  5. oktobrī  25. oktobrī  
Katvaru pagasts    44 51
Vidrižu pagasts  45,4 52,7
Limbažu pagasts  42 48,4
Umurgas pagasts  39,7 46,8
Viļķenes pagasts​​​​​​​  47,1 53,2
​​​​​​​ Pāles pagasts​​​​​​​  50,3 56,4
Skultes pagasts​​​​​​​  49,3 55,8
Ainažu pagasts​​​​​​​  41,2 50,1
Salacgrīvas pagasts​​​​​​​  40,8 47,9
Liepupes pagasts​​​​​​​  45 51,4
Staiceles pagasts​​​​​​​  41,9 46,9
Braslavas pagasts​​​​​​​  37,4 46,9
Brīvzemnieku pagasts​​​​​​​  31,7 38,5
Alojas pagasts​​​​​​​  35,7 41,8
 Ainaži 51,5 56,5
 Limbaži 48,2 55,4
 Aloja 47,7 54,9
 Salacgrīva 46,2 54,2
 Staicele 43,2 48,8

 

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Karikatūra 2
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju