Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
08.IV
Limbažu novadā sāks gādāt "brīvpusdienas" skolēniem un bērndārzniekiem

Limbažu novadā sāks gādāt "brīvpusdienas" skolēniem un bērndārzniekiem

Ārkārtējās situācijas laikā valdība pirmo četru klašu skolēniem domāto valsts budžeta dotāciju brīvpusdienām novirzījusi maznodrošināto, trūcīgo un daudzbērnu ģimeņu bērnu ēdināšanai. Ja piešķirtie līdzekļi paliek pāri, pašvaldība esot tiesīga piešķirt atbalstu arī vecāku klašu skolēniem. Limbažu novada pašvaldības izpilddirektora p.i. Agris Blumers par šādu piebildi smej – valsts šim atbalstam piešķir vien trešdaļu no nepieciešamā. Kopumā mēnesī novadā tam tiks tērēts vairāk nekā 17 tūkstošu eiro.

Kā tad pašvaldība pildīs šo valdības doto uzdevumu par atbalstu ģimenēm? Tajā norādīts, ka tas var būt ne tikai brīvpusdienas, bet arī zupas virtuves pakalpojumi, tāpat pārtikas pakas piegādes. Plašsaziņas līdzekļos izskanējis, ka, piemēram, Valkā, Valmierā pašvaldības trūcīgo, maznodrošināto un daudzbērnu ģimenēm piegādā brīvpusdienas. Valmierā, kā vēsta kaimiņnovada laikraksts – gandrīz 900 bērniem. Limbažu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Zariņa atzīst, ka vēl vienkāršāk būtu izdot pārtikas kuponus, lai tad ģimenes pašas izvēlas, ko pirkt, bet valdība skaidri norādījusi, kādam mērķim finanses izmantojamas – jāpiegādā ēdiens. 

Sarunā gan viņa, gan novada domes priekšsēdētājs Didzis Zemmers stāsta, ka izskatīti dažādi varianti skolēnu ģimenes atbalstam, tostarp arī silta ēdiena piegāde. Tomēr nospriests, ka tas ne vien prasīs lielu darbu, bet arī, iespējams, nebūs droši. Braucot no vienas sētas uz otru, ātri vien var noķert vīrusu un aizvest arī citam. Tomēr abi sarunbiedri atzīst – viņi apbrīno kolēģus, kas šādu aktivitāti uzsākuši, bet Limbažu novadā šim piemēram sekot tomēr nav gatavi. Ja to varētu kaut cik veiksmīgi izdarīt Limbažos, tad lielajā lauku teritorijā diezin vai. Bet ar ko laucinieki sliktāki par pilsētniekiem? Tālab nācies atzīt, ka siltu ēdienu līdz katrai lauku sētai, kur mīt trūcīgas, mazturīgas vai daudzbērnu ģimenes skolēns, neaizgādāt. Tā nu pagājušajā nedēļā notikušajā novada domes sēdē nolemts, ka tiks vestas pārtikas pakas 25 eiro vērtībā. Katram bērnam.

Paku sarūpēšanai izraudzīta vietējā firma Madara 93, kam Limbažos ir arī sava vairumbāze. Paciņu saturu no firmas piedāvājuma izraudzījās pašvaldība. Uzņēmuma tirdzniecības vadītāja Danute Medne izrāda gana smagās pakas saturu. Tajā ir gan Dobeles dzirnavnieka produkti (milti, manna, rīsi, putraimi, auzu pārslas), gan Straupē ražots sviests, ko, starp citu, speciāli kūluši, jo tik daudz piedāvājumā nav bijis. Tāpat āboli, eļļa, olas, konservētie zirnīši u.tml. Danute teic, ka pakai, atbal­stot Latvijas ražotājus, speciāli izraudzīts viņu piedāvājums. A. Blumers stāsta, ka 469 pakas (ko iespēs līdz Lieldienām, ko ne – pēc tam) saņems novadā deklarētie skolēni līdz pat 18 gadiem. Lauku teritorijā adresātu tās sasniegs ar vietējās pagasta pārvaldes starpniecību, savukārt Limbažos to izsniegšana notiks pilsētas skolās.

Bērniem no pusotra gada līdz skolas vecumam (bet arī tikai trūcīgo, maznodrošināto un daudzbērnu ģimenēs!) izdalīs pārtikas kuponus tādā pašā vērtībā kā pakas – 25 eiro. Šim nolūkam tiek izmantota tikai pašvaldības budžeta nauda, tālab tā arī bija tiesīga lemt, kādā veidā sniegt atbalstu. Nospriests, ka tie būs taloni, jo šī vecuma bērniem tomēr ir vajadzība pēc citiem pārtikas produktiem nekā pakā sakomplektētie. Talonus varēs atprečot līdz mēneša beigām. A. Blumers stāsta, ka pārtikas kuponus līdzīgi kā pārtikas pakas pagastos plānots izsniegt ar savu pārvalžu starpniecību, savukārt Limbažos – skolās. Kopskaitā 229 talonus varēs atprečot top! veikalos Limbažos, lauku teritorijā – tur esošajos veikalos. Ja tomēr vēl ir kāda neskaidrība, ja kāds no še jau vairākkārt pieminētās kategorijas ģimenēm kaut kādu iemeslu dēļ nav šajos sarakstos, aicināti zvanīt pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājai Sigitai Upmalei – tālr. 29496711. Viņa stāsta, ka pašvaldības un skolu darbinieki centušies apzvanīt vecākus, lai norādītu, konkrēti kurā Limbažu skolā katrs saņems pakas vai talonus. Ja kādā izglītības iestādē mācās kāds no skolēniem, kam pienākas atbalsts, turpat arī būs saņemams talons ģimenes jaunākai atvasei. Paku sadale notiks skolu vestibilos. Lūgums pēc tām braukt ar personīgo transportu, jo tik viegli aiznesamas tās nebūs. Ja kādam nav transporta, pašvaldība mēģinās līdzēt. 

Kā saprotat, šobrīd ir runa tikai par aprīli. Ārkārtējā situācija turpināsies līdz 12. maijam, tātad bērni vēl attālināti mācīsies nākammēnes, un tas nozīmē, ka šis, kaut pirmreizējs tāda veida atbalsts, nebūs vienīgais. S. Upmale spriež, ka situācijas ģimenēs ir dažādas. Ja kāda neatbilst trūcīgā, maznodrošinātā vai daudzbērnu statusam un uz pārtikas paku vai talonu nevar pretendēt, ir arī citi atbalsta veidi. Par to informāciju var gūt pašvaldības Sociālajā dienestā, tālr. 64022692 vai 22046916. Atbildēs dienesta vadītāja Ilga Bērziņa.

Regīna TAMANE

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 3
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 4

Ieraudzīju – nobildēju