Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
15.II

Papildu darbinieks ģimenes ārsta praksē raitākam darbam

Janvāra izskaņā valdība lēma piešķirt finansējumu, lai ģimenes ārstu prakses varētu piesaistīt papildu darbinieku vakcinācijas veicināšanai. Paredzēts, ka no janvāra līdz jūnijam praksēm šo darbinieku atalgojumam būs pieejami 1462 eiro mēnesī (pirms nodokļu nomaksas). To, vai praksēs apsver šādu iespēju un vai tā patiešām atslogos ārstu darbu, skaidro vairāki mūspuses mediķi.

Vidrižu doktorāta ģimenes ārste Edīte Vītola ar prieku pavēstīja, ka papildu darbinieku piesaistīja, tiklīdz to varēja. No 1. februāra kolektīvam, kas gādā par aptuveni 1700 pacientiem, pievienojusies sertificēta medicīnas māsa no Lēdurgas. Piesaistīšana grūtības nesagādāja, jo vēl līdz pērnā gada nogalei viņa tur aizvietoja citu prombūtnē esošu darbinieci. Ja šī iespēja būtu pēc gada, tad gan speciāliste droši vien jau būtu atradusi citu darbu. – Viņai viss ir zināms, nav vajadzīga nekāda iestrādāšanās! Strādā ļoti atbildīgi, visus apzvana. Mums iet stipri raitāk, – slavēja daktere. Cilvēki pat brīnoties, ka vairs nav jāgaida rindā uz analīzēm vai kardiogrammu. 

E. Vītola sacīja, ka šobrīd, līdzīgi kā citur, vakcinācijas ziņā liela aktivitāte nav vērojama, tomēr cilvēku uzrunāšanā jāiegulda liels darbs. Daktere izteica cerību, ka maijā jau varēs vairāk pievērsties tam, ko no ģimenes ārsta prakses sagaida, proti, profilaksei, un iesaistīt tajā arī palīgu. – Cilvēks taču dīkā nestāvēs! Izmantosim viņu lietderīgi! – viņa pamatoja šādu pieeju. Protams, ja vēl joprojām būs aktuāli ar Covid-19 saistīti uzdevumi, tos noteikti pildīs.

Arī ģimenes ārste Anita Bērziņa Limbažos apstiprināja, ka viņai jau ir padomā konkrēts cilvēks, ko, pateicoties paredzētajam atbalstam, varētu nodarbināt. Viņa pieļāva, ka par to vismaz domājis ir ikviens ģimenes ārsts. Darbs tomēr ir gana saspringts un sarežģīts. Viņa gan nenoliedz, ka pašreizējais personāls ir nokomplektēts labi – ir divas medicīnas māsas un reģistrators. Tomēr slodzi palielina lielais apstrādājamo dokumentu daudzums, un tieši tā dēļ darbdiena procesā iesaistītajiem nereti beidzas ap astoņiem deviņiem vakarā.

Viņa atzina, ka labprāt izmantotu papildu darbinieku ne tikai vakcinācijas plānošanai un organizēšanai, bet arī citu ne mazāk svarīgu pandēmijas laikā iekavētu uzdevumu veikšanai. Mediķe pauda viedokli, ka pati būtu ar mieru izstrādāt funkcionālus pienākumus un noteikt, kas darbiniekam būtu jādara atbilstoši viņas ģimenes ārsta prakses vajadzībām. Papildus tam viņa piebilda, ka slimošanas un apkārt valdošās atmosfēras dēļ ir apgrūtināta balstvakcinācija, jo cilvēki mēdz pēdējā brīdī no potēšanās atteikties. Dažkārt pat tad, kad mediķi jau ieradušies mājas vizītē.

Savukārt ģimenes ārste Sarma Līsmane Salacgrīvā informēja, ka šobrīd papildu darbinieku piesaistīt neplāno: – Pašlaik, ja nav revakcinācijas, tur, kur esmu pārslogota, trešais darbinieks mani atslogot nevar. Daudzi cilvēki tomēr vēlas, lai ārste viņiem piezvana pati. Viņas skatījumā tiešajiem ārsta pienākumiem varētu veltīt daudz vairāk laika, ja nebūtu jāveic sekretāra darbs un jāpārraksta citu speciālistu izrakstītie nosūtījumi un zāļu receptes. 

Viņa lēsa, ka pašlaik medicīnas jomas darbinieki, kuri vēlas strādāt, bez darba nav. Piesaistīt kādu tikai uz pusgadu būtu diezgan grūti, jo vismaz laukos cilvēki vēlas pastāvīgu pilnas slodzes darbu.

Domājams, katrs ģimenes ārsts, izvērtējot prakses vajadzības, noslodzi un esošos resursus, ir izvēlējies sev piemērotāko risinājumu. Zināms, ka bez jau minētajām papildu darbinieki atrasti arī vairākās citās Limbažu novada ģimenes ārstu praksēs. Savukārt citi, ņemot vērā novadā diezgan augsto vakcinācijas aptveri, paredz drīzu procesa noslēgumu un tamdēļ iztiks bez papildspēkiem. 

Ieva OZOLA

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 1

Ieraudzīju – nobildēju