03.07.2020.

Samazināti vēl daži pandēmijas ierobežojumi

No 1. jūlija atcelti vairāki saistībā ar Covid-19 ieviestie ierobežojumi. Mīkstināti arī pulcēšanās noteikumi. Publiskajās telpās, kas mazākas par 1000 kvadrātmetriem, vienlaikus drīkst uzturēties ne vairāk par 100 cilvēkiem, lielākās – līdz 500. Uz vienu cilvēku jānodrošina vismaz 4 m². Ārpus telpām pieļaujamais pasākumu apmeklētāju skaits ir līdz 1000 cilvēkiem, tāpat katram norises vietā nodrošinot 4 m². Pulcēšanās atlaides pagaidām noteiktas līdz 31. jūlijam.

Kopš trešdienas vairs nav obligāti mutes un deguna aizsegi sabiedriskajā transportā, lai gan epidemiologi tomēr rekomendē tos valkāt. Sejas aizsegus stingri ieteic lietot, ja ir elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp klepus un iesnas, un ne tikai sabiedriskajā transportā, bet jebkurā publiskā vietā. Iedzīvotājiem ir pienākums nodrošināt sev aizsargmasku, ja to prasa publisko pasākumu rīkotāji. Maska ir obligāta arī tiem, kuri dodas uz mītnes vietu pašizolācijā.

Atcelti laika limiti sporta pasākumiem ārā. Zālēs, fitnesa klubos un līdzīgās sporta nodarbību vietās darba laiks paliek spēkā no plkst. 6.30 līdz 24. 

Sabiedriskās ēdināšanas iestādēs vienam klientam paredzētā telpa ir samazināta no četriem kvadrātmetriem uz trim. Atcelti arī ierobežojumi apmeklētāju skaitam pie viena galdiņa gan telpās, gan ārā. Pakalpojuma sniedzējam jānodrošina 2 m distance starp galdiņiem vai norobežojoša siena. Ēdināšanas iestādēm paliek spēkā darba laiks no plkst. 6.30 līdz 2. 

Veselības ministre Ilze Viņķele ir norādījusi, ka šie atvieglojumi noteikti, pateicoties pašlaik labajiem epidemioloģiskās situācijas rādītājiem valstī. Jāsaprot gan, ka, situācijai pasliktinoties, var nākties pie ierobežojumiem atgriezties.

Taču ārstniecības iestādēs ierobežojumi nav atcelti. Limbažu slimnīcas galvenā ārste Gunta Ozola atgādina par joprojām spēkā esošo prasību, ka, veicot medicīniskās manipulācijas un stājoties stacionārā, nepieciešama iepriekš veikta Covid-19 analīze ar 48 stundu derīguma termiņu. Tāpat nav atcelta karantīna, masku lietošana, distancēšanās, roku dezinficēšana. Saglabāta pacientu pieņemšana pēc iepriekšēja pieraksta un paildzinātais ārsta konsultācijas laiks, lai pēc vizītes varētu dezinficēt virsmas un izvēdināt telpas. – Esam mainījuši vienīgi māsu posteņa darbu poliklīnikā un atcēluši veidlapu aizpildīšanu, secinot, ka tā kavē pacientus. Tagad aizsargmasku un roku dezinficēšanas līdzekļa izsniegšanu veic reģistratūras darbinieki. Galvenā ārste atzīst, ka problemātiski ir slimnīcas laboratorijā nodrošināt normālu cilvēku plūsmu. – Mums adresētas arī divas sūdzības, ka tur nedistancējoties drūzmējas pacienti bez aizsargmaskām. To, ka pie ārstiem jāierodas noteiktajā laikā, nevis pirms tā, cilvēki ir sapratuši. Taču uz laboratoriju, kur arī strādā viens darbinieks, visi dodas jau no paša rīta, tādēļ veidojas sastrēgumi. Jāņos Covid-19 analīzes veicām visiem pacientiem, izņemot bērnus, kam nebija slimības pazīmju. Manījām, ka tas cilvēkus kaitina, bet tāds bija ministrijas rīkojums, ko nedrīkstam nepildīt, – stāsta G. Ozola. Ārste atzīstas, ka arī mediķus pandēmija ir nogurdinājusi, bet jāpriecājas, ka izdodas vīrusu neielaist slimnīcā.

Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka, izveseļojoties 42 Covid-19 slimniekiem, sešos novados, tostarp Limbažu, vairs nav neviena ar šo vīrusu sirgstoša cilvēka. Akūti gadījumi pašlaik ir 30 pašvaldībās. Starp tām ir arī Salacgrīvas novads, kas šajā sarakstā ir vienīgā mūspuses pašvaldība. 

Aija SEDLIŅA

Aptauja

Paaugstināts akcīzes nodoklis tabakai un alkoholam. Ko par to domājat?

Regulārais maksājumsArhīvsDarba laiks