Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
25.I
Sertifikātu drukāšanas pakalpojums ir ļoti pieprasīts

Sertifikātu drukāšanas pakalpojums ir ļoti pieprasīts

Kopš pagājušās vasaras, kad Latvijā aktuāla kļuva Covid-19 sertifikātu lietošana un sāka darboties tīmekļvietne www.covid19sertifikats.lv, šo dokumentu iespējams lejuplādēt viedierīcēs vai izdrukāt. Ja nav iespējas autorizēties šajā tīmekļvietnē vai nav pieejas internetam, sertifikātu papīra formātā var iegūt arī ārstniecības iestādēs, pašvaldībās, valsts pārvaldes vienotajos klientu apkalpošanas centros. 

Limbažu novada pašvaldības klientu apkalpošanas centrā pagājušajā gadā izdrukāti 2368 sertifikāti, šī gada pirmajās nedēļās jau tuvu 200. Vecākā klientu apkalpošanas speciāliste Gunita Gulbe stāsta, ka, sākoties iespējai sertifikātus šeit drukāt, nākuši pat aptuveni 60 cilvēku dienā. – Nevarētu teikt, ka veidojās garas rindas, jo visi jau nenāca vienlaikus. Ja sistēma, kurā mēs sertifikātiem varam piekļūt, strādā, tad process paveicams ātri. Tomēr jāatzīst, ka sertifikātu izsniegšana joprojām aizņem lielu mūsu darbdienas daļu. Nu jau sācies nākamais drukāšanas vilnis, jo no 15. februāra esošajiem sertifikātiem noteikti derīguma termiņi un, saņemot balstvakcīnu, pēc 15 dienām spēkā stājas jaunais vakcināciju apliecinošais dokuments. 

Otro reizi šo pakalpojumu izmantojis arī liepupietis Arvīds Zemiķis. Viņš stāsta, ka tālāk dosies uz SIA I & L Reklāmdruka, kur lielo un lietošanā ne visai parocīgo papīra lapu iespējams pārvērst nelielā kartītē, kur uzdrukāts gan svarīgais QR kods, gan vārds un uzvārds. Tāpat rīkojies arī iepriekšējā reizē. – Ļoti ērti, nav jābaidās, ka nobružāsies, – atzīst kungs. Sertifikāta ielaminēšanas pakalpojumu Limbažos piedāvā arī kancelejas preču veikalā Vairis. Klientu apkalpošanas centrā to iesaka izmantot, lai dokuments kalpotu ilgāk. Ne viens vien cilvēks nāk atkārtoti tāpēc vien, ka iepriekš izdrukātais papīrs saņurcījies, līdz ar to ir grūti to verificēt. 

Viļķenietis Miķelis Vīksna pēc sertifikāta uz domi atbraucis, jo priekšā brauciens uz ārzemēm. Lai arī dokuments lejuplādēts telefonā, tomēr gribas nodrošināties dubultā. – Vai mazums kas var notikt ar telefonu. Izslēgties, nokrist. Labāk, lai ir arī izdrukātais variants. Savukārt limbažniece Biruta, kura nelieto internetbanku, pati šim dokumentam nemaz nevar piekļūt. Sertifikāts nepieciešams uzrādīšanai darbavietā, tāpēc arī nākusi pēc tā uz pašvaldību. 

Limbažu novada pašvaldības klientu apkalpošanas centra (KAC) speciālistu darba ikdienā kopš vasaras ienācis jauns pakalpojums – Covid-19 sertifikātu izdrukāšana tiem iedzīvotājiem, kas paši kādu iemeslu dēļ to nevar izdarīt. Klientu apkalpošanas speciālistes Gunita Gulbe un Regīna Bērziņa stāsta, ka bieži nāk vecāka gadagājuma cilvēki, kuri nelieto internetu un kam nav viedtelefonu, kuros šo dokumentu varētu lejuplādēt. Citi klienti atzīst, ka viņiem nav pieejams printeris, vēl kāds neslēpj, ka šādi tikt pie vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājuma ir vienkāršāk un ērtāk. 

Pakalpojums ir pieprasīts ne tikai Limbažos, bet arī citviet novadā. Kādreizējā Limbažu novada teritorijā sertifikātus var izdrukāt arī pagastu pārvaldēs. Tāpat tie būtu jāizsniedz ārstniecības iestādēm, kurās cilvēks vakcinējies, arī ģimenes ārstiem. Ne vienā vien praksē to arī dara. Alojas puses iedzīvotāji izmanto iespēju pie izdrukāta sertifikāta tikt valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā (VPVKAC). Tā speciāliste Ieva Aļļēna stāsta, ka līdz šim izdrukāts vairāk nekā 800 šo dokumentu. – Īpaši daudz nāca novembrī, kad paziņoja, ka bez sertifikāta nevarēs klātienē strādāt. Tad jutām, ka vairāk vakcinējas un vairāk arī nāk tos drukāt. Pārsvarā gan vajadzība pēc šī pakalpojuma ir senioriem. Salacgrīvas VPVKAC izdrukāts aptuveni 600 sertifikātu. Centra speciāliste Ārija Mikša stāsta, ka pa kādam klientam ar šo lūgumu ienāk ik dienu. – Nu jau gan cilvēki ir nomierinājušies un izvērtējuši, cik liela viņiem ir nepieciešamība pēc drukāta sertifikāta. Piemēram, zvana kundze un saka, ka viņa nejaudā pie mums atnākt, ka dzīvo tikai pa mājām. Tad mierinu – ja viņa tāpat nekur neiet, tad arī sertifikātu nekur nevajadzēs uzrādīt un var nesteigties ar tā drukāšanu, – pieredzē dalās Ā. Mikša. 

Visu KAC speciālisti gan norāda uz līdzīgām problēmām un pārpratumiem, kas cilvēkiem radušies šajā procesā. Noteikti jāatceras, ka sertifikātu drukās tikai tam cilvēkam, kas uz centru ir atnācis pats. Nebūs iespēja pie viena dabūt šo dokumentu arī saviem vecākiem, vecvecākiem vai kādiem citiem radiem. Šis ir jautājums, kas jāskaidro visbiežāk. – Tā ir personas datu apstrāde. Katrs cilvēks šeit paraksta pilnvaru, ka atļauj mums piekļūt viņa datiem. Bez tās mēs neko nevaram darīt un nedrīkst dēls parakstīties mammas vietā vai tamlīdzīgi, – uzsver G. Gulbe. Tiesa, ir viens izņēmums – vecākiem ir atļauts izņemt savu nepilngadīgo bērnu sertifikātus. Savukārt ikviens jaunietis, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu, šo pakalpojumu var izmantot bez vecāku klātbūtnes. 

Cits pārpratums, ar ko nākas saskarties, ir saistīts ar dokumentiem, kas jāuzrāda, lai sertifikātu varētu izdrukāt. Šeit der tikai pase vai ID karte. Nesaprašanās radās pēc tam, kad izmainīja noteikumus, un sertifikātu, piemēram, veikalā, atļāva uzrādīt kopā ar autovadītāja tiesībām vai pensionāra, studenta, skolēna apliecību. Līdz ar to cilvēkiem šķiet, ka tās der arī šajā gadījumā, un viņi mēdz paust neapmierinātību, kad jāmeklē oficiālais personu apliecinošais dokuments. 

G. Gulbe stāsta, ka sertifikātus var izdrukāt jebkurā vietā, kur pieejams šis pakalpojums, neatkarīgi no cilvēka deklarētās adreses. Tāpēc vienubrīd braukuši rīdzinieki, kuriem savā pilsētā uz izdruku bijis jāpiesakās rindā un dažkārt jāgaida pat vairākas nedēļas. Mūspusē iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Ir bijuši gadījumi, kad pēc sertifikāta nāk cilvēki, kas nav Latvijas pilsoņi, līdz ar to viņiem nav mūsu personas koda, kas parasti ir atslēga, lai cilvēku identificētu sistēmā. – Bija mums viesstrādnieki no Ukrainas. Viņiem bija pateikts, ka sertifikātu varēs atrast pēc uzturēšanās atļaujas numura. Dažkārt nav zināms, kas tieši pēc vakcinācijas ir norādīts kā atslēga. Tad nākas ilgāk pameklēt, izmēģināt dažādus variantus. Speciāliste arī piebilst, ka nedrīkst atsaukties lūgumam sertifikātu cilvēkam nosūtīt e-pastā. 

Aigas VENDELIŅAS-ĒĶES
teksts un foto

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1

Ieraudzīju – nobildēju