Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
14.I

«Sprīdīšos» no Covid-19 situācijas iziet ļoti labi

Gada sākumā valsts plašsaziņas līdzekļus pāršalca vēsts par to, ka veco ļaužu mītnē Sprīdīši Salacgrīvas pusē ar Covid-19 omikrona paveidu saslimuši visi 16 tā iemītnieki. Divi no viņiem nebija vakcinēti. Jau tobrīd tika ziņots, ka visiem slimība norit viegli vai pat bez simptomiem.

Sprīdīšu vadītāja pienākumu izpildītāja Ilze Elste trešdien pauda viedokli, ka saslimšanas faktam iestādē varbūt pievērsta pārāk liela uzmanība, un vēlreiz apliecināja: – Visi ir izslimojuši vieglā formā, jūtas labi un par ēstgribas trūkumu nesūdzas! Viņa pastāstīja, ka vīruss nav gājis secen arī visiem septiņiem darbiniekiem. Divi no viņiem uz laiku, kamēr pastāv risks izplatīt infekciju, piekrituši palikt uz vietas Sprīdīšos. Tomēr nu jau cilvēki sāk atgriezties darbā.

Divi no iemītniekiem nebija vakcinējušies. I. Elste ar viņiem ir personīgi runājusi un skaidrojusi, ka, dzīvojot iestādē, tas būtu vēlams, bet šie Sprīdīšu klienti tomēr kategoriski atteikušies to darīt. Viens sacījis, ka nekad ne pret ko nav vakcinējies un to arī turpmāk nedarīs. Par laimi, arī šiem cilvēkiem slimības gaita bija līdzīga kā citiem.

Mēģinot izsekot vīrusa ielavīšanos pansionātā, kā pirmais iespējamais vaininieks tika sazīmēts kāds iemītnieks, kurš uz veselu diennakti bez atļaujas bija devies svinēt Ziemassvētkus ārpus mītnes telpām. I. Elste apstiprināja, ka tā patiešām ir noticis. Par kārtību, kādā drīkst doties prom no savas dzīvesvietas, ar iemītniekiem runāts un stāstīts ne reizi vien. Cilvēkam par to jāinformē darbinieki gan mutiski, gan rakstiski – pat tad, ja plāno tikai aiziet līdz veikalam un atpakaļ. Konkrētajā gadījumā šie nosacījumi netika ievēroti. Iestādes pārstāve tomēr norādīja, ka tas ir pansionāts un reizē arī cilvēku mājas, viņi tur nav ieslodzījumā. Tamdēļ apsarga pie durvīm nav. Tāpat I. Elste aicināja saprast, ka arī darbinieks, kurš tobrīd veic citas personas aprūpi, ne vienmēr var izkontrolēt, vai pa to laiku kāds nav izgājis laukā no ēkas. Pagaidām rasts risinājums, ka par to līdz svētdienai gādās zemessargi. Viņi pie Sprīdīšiem divās maiņās ik dienu dežurē no pulksten 8 līdz 19.

Lielākā daļa Sprīdīšu iemītnieku ir Salacgrīvas ģimenes ārstes Nadeždas Oščenkovas pacienti. Arī viņa sacīja, ka šobrīd pamatā visi ir veseli. Tā kā slimība noritēja praktiski bez simptomiem, nekādas zāles pacientiem izrakstīt nevajadzēja. Turklāt viņi ir saņēmuši arī balstvakcīnu un poti pret gripu. – Acīmredzot tas viņus pasargāja no smagākām sekām! – lēsa daktere. Bet tos, kuri nevēlas vakcinēties, ar varu piespiest nevar. Sākotnēji kādiem četriem pieciem pacientiem tests bija negatīvs, tāpēc tobrīd veselos mēģināja izmitināt ēkas 2., bet saslimušos – 1. stāvā. Tomēr ārste atzina, ka pansionātā izolēt saslimušos ir diezgan grūti. Tālab pēc divām dienām, kad tika veikts atkārtots tests, arī pārējiem tas izrādījās pozitīvs.

N. Oščenkovas pacientu vidū ir arī daži no iestādes darbiniekiem. Ārste pastāstīja, ka arī viņi tikuši cauri salīdzinoši viegli – vien ar nelielu temperatūru un klepu. Jāatzīst, kādam gadījies aiznest vīrusu arī mājiniekiem. Arī viņiem nopietnu simptomu nav bijis. Iespējams, tālab, ka visi bijuši vakcinēti. Turklāt daktere atgādināja, ka gadījumā, ja simptomu nav, teorētiski cilvēks var inficēt citus vēl 10 dienas, ja tie ir, – 14. Pēc šī laika testi vairs nav jāveic, jo faktiski pozitīvs rezultāts tajos var uzrādīties vēl ilgstoši.

Kā sevi šādos kolektīvās saslimšanas gadījumos pasargāt darbiniekiem? Mediķe uzskata, ka pašiem jāievēro piesardzība, un darbu veco ļaužu mītnē salīdzina ar darbu stacionārā, kur arī saskarsme ar inficētajiem ir neizbēgama. – Bet tāpēc jau neatstājam pansionātu bez darbiniekiem! – viņa mierināja.

Viņasprāt, plašsaziņas līdzekļu pastiprinātā interese par šo gadījumu radusies tamdēļ, ka saslimšana ar Covid-19 pansionātā, kur it kā nekam tādam nevajadzētu notikt, jau pati par sevi ir sensācija. Vienlaikus viņa piebilda, ka šo infekciju, pats to nejuzdams, var pārnēsāt arī pilnīgi vesels cilvēks, kurš jūtas labi un dodas uz darbu, bet tikai vēlāk sāk interesēties un meklēt, kas, kur un kā. Tālab viņa ir pārliecināta: – Šis pansionāts no Covid-19 situācijas izgāja ļoti labi!

Iespējams, ja iemītnieks Ziemassvētkos būtu palūdzis atļauju un pateicis, kurp un pie kā grasās doties, situācija būtu tieši tāda pati, jo slimība viņam tobrīd vēl nebija konstatēta. Kāds teiks: – Varēja vispār nekur neiet! Jā, bet arī visi pārējie varējām palikt mājās un neriskēt satikt kaut vienu svešu vai pat pazīstamu cilvēku, kura veselības stāvoklis neliecina par lipīgo infekciju. Vakar pusdienlaikā Slimību profilakses un kontroles centra informācija liecināja, ka pēdējo 24 stundu laikā saslimuši 2566 iedzīvotāji. Visticamāk, ne tikai pansionātu iemītnieki. Šajā gadījumā jāpriecājas, ka Sprīdīšos šo ligu izdevās pārdzīvot bez smagas cīņas par dzīvību slimnīcā, turklāt arī personāls var atgriezties darbā.

Ieva OZOLA

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju