Madara, Genoveva
2022. gada 09.augusts
23.III

Vakcīnu «AstraZeneca» neatzīst par bīstamu un turpina potēšanu

Piektdien Valsts zāļu aģentūra attālinātā preses konferencē sniedza informāciju par Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) secinājumiem par AstraZeneca vakcīnu. Dienu iepriekš EZA bija pabeigusi izskatīt saņemtos signālus par asins recēšanas traucējumiem cilvēkiem, kuri vakcinēti pret Covid-19 ar AstraZeneca. Iegūts apstiprinājums, ka vakcīnas priekšrocības, apkarojot vīrusa draudus, atsver blakusparādību risku. Secināts, ka saistībā ar vakcīnu kopējo tromboemboliju gadījumu skaits nav palielinājies. Nav pierādījumu, ka problēmas ir ar kādu šīs vakcīnas konkrētu partiju vai ražošanas vietu. Tomēr iespējams, ka vakcīna ļoti reti var būt saistīta ar zemu trombocītu līmeni jeb nepietiekamu to elementu daudzumu asinīs, kas nodrošina recēšanu. 

Šobrīd ar AstraZeneca vakcinēti aptuveni 20 miljoni cilvēku Eiropas Ekonomikas zonas valstīs un Lielbritānijā. No šī skaita septiņiem konstatēta trombu veidošanās vairākos asinsvados un 18 gadījumos – smadzenēs. Kopumā tas nozīmē vienu gadījumu uz 800 000 cilvēku. Eksperti atgādina, ka Covid-19 pats izraisa asins recēšanas problēmas un var būt letāls. No pieminētajiem 25 trombu veidošanās gadījumiem deviņi (viens uz 2,2 miljoniem) bijuši ar letālu iznākumu. Lielākoties – sievietēm vecumā līdz 55 gadiem. Šis skaits neatšķiras no tā, kāds tas bijis pirmskovida laikā. Lai gan cēloņsakarība ar vakcīnu nav pierādīta, nepieciešami turpmāki pētījumi un analīze. 

Vadoties pēc šiem secinājumiem potēšanai ar AstraZeneca atkal dota zaļā gaisma. Vakcinētāji to var atsākt, tiklīdz saņem papildinājumu AstraZeneca lietošanas instrukcijai. Pacienti jāinformē, ka gadījumā, ja viņi pirmajās trīs dienās pēc potes jūt elpas trūkumu, sāpes krūtīs vai vēderā, tūsku vai aukstumu rokā vai kājā, smagas galvassāpes vai neskaidru redzi, ja ir asiņošana vai uz ādas parādās sarkanīgi plankumi vai asins pūslīši, jāmeklē tūlītēja medicīniskā palīdzība un jāpasaka par neseno vakcinēšanos. 

Preses konferencē ziņoja, ka brīdī, kad potēšana ar AstraZeneca vakcīnu bija uz laiku apturēta, no atvērtiem flakoniem norakstītas 38 devas. Redakcija sazinājās ar vairākām mūspuses ģimenes ārstu praksēm – Nadeždas Oščenkovas praksi Salacgrīvā, Guntas Kundrātes praksi Alojā, Ineses Jakubaites praksi Limbažos un ar Aivaru Freibergu Lēdurgā. Nevienā no tām vakcīnas nav norakstītas un visas turpina potēšanu. Lēdurgā vecuma grupa 70+ ir izvakcinēta. Trešdien tur sāks potēt nākamo prioritāro grupu – pacientus ar hroniskām slimībām. Mediķiem vaicāju, vai, viņuprāt, peripetijas ap AstraZeneca vakcīnu ir ietekmējušas iedzīvotāju uzticību. Ģimenes ārstes I. Jakubaites praksē tikai viens ir atteicies no tās. Tur pieteikušos potēties ir daudz, sarežģījumus rada vakcīnu piegāde. Tās aizvien atvedot mazāk nekā pieprasīts. Pārējiem mediķiem grūti pateikt, kādēļ cilvēki atsakās vakcinēties. Dakteres Oščenkovas praksē tādu pacientu gan neesot daudz un gluži par konkrētu vakcīnu viņi nerunā. Neteic arī striktu , bet gribot nogaidīt – tā sacīja dakteres Kundrātes praksē. Savukārt A. Freibergs atzīst, ka ar grupu 70+ darboties bijis daudz vieglāk. Cilvēki bijuši informēti un komunikabli. Sazvanīts aptuveni 70 pacientu ar hroniskām slimībām, un apmēram 30 no viņiem potēties nevēlas. Ārsts uzskata, ka tas ir satraucoši, jo tieši šiem cilvēkiem inficēšanās ar ­Covid-19 ir bīstamāka nekā veselajiem. 

Aija SEDLIŅA

Aptauja

Vai gatavojaties apkures sezonai?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1

Ieraudzīju – nobildēju