Bernhards, Boriss
2022. gada 20.augusts
16.III
Visiem, kuri var, ieteikts strādāt attālināti

Visiem, kuri var, ieteikts strādāt attālināti

No šodienas Latvijā jāievēro prasība valsts pārvaldē, pašvaldībās un privātajā sektorā maksimāli nodrošināt attālināto darbu. Tā valdība nolēma piektdien. Spriešana par šiem noteikumiem jeb scenāriju A ministriem gan atkal sanāca kaitinoši ilga, nerēķinoties ar to, kā cilvēki pagūs pārkārtot savu darbu. Otrdien valdība konceptuāli vienojās atbalstīt A modeli, tomēr gala lēmumu solīja pieņemt ceturtdien. Savukārt ceturtdien premjers Krišjānis Kariņš pēkšņi ieraudzīja, ka valdības sēdes dienaskārtībā iezagusies viena nepilnība un iekļautajos jautājumos ir būtiski trūkumi. Tāpēc ministriem bija steigšus jātiek skaidrībā, kā kontrolēs un uzraudzīs, lai iedzīvotāji, atgriežoties no ārvalstīm, ievērotu epidemioloģiskās drošības prasības. Jāatgādina, ka no 17. marta ir atļauti lidojumi uz trešajām valstīm. Tā nu par izmaiņām, kas attiecas uz darbavietām, uzzinājām vien piektdienas pēcpusdienā. 

Preses konferencē pēc valdības ārkārtas sēdes premjers K. Kariņš vienkārši un saprotami izskaidroja jaunos noteikumus:

 • visi, kuri var, aicināti strādāt attālināti. Klātienē strādāt drīkst tikai tie darbinieki, kuru pienākumus nav iespējams veikt attālināti un iestādes vai uzņēmuma vadītājs ir devis atļauju. Tiem, kuriem tomēr jāstrādā klātienē, šobrīd vēl striktāk jāievēro epidemioloģiskās drošības normas; 
 • uz bērnudārziem vecāki bērnus ved tikai tad, ja nav citu pieskatīšanas iespēju. Un tas nav atkarīgs no tā, vai vecāki strādā mājās vai darbavietā. Skaidrs, ka nav iespējams pilnvērtīgs darbs mājās, ja tur visu dienu blakus ir mazs bērns. Pirmsskolas izglītības iestādēs nodarbinātajiem reizi nedēļā jāveic Covid-19 tests;
 • šonedēļ gan skolās ir brīvlaiks, taču valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas ierosinājumu, ka drošajos novados (tajos, kur saslimstības gadījumi 14 dienās uz 100 000 iedzīvotājiem nepārsniedz 250) skolēniem nedēļā drīkst rīkot līdz piecām klātienes nodarbībām ārā. Grupā nedrīkst būt vairāk par 20 bērniem. Šīs nodarbības vairāk domātas, lai skolēni tomēr varētu satikties un tas uzlabotu viņu emocionālo pašsajūtu. Premjers gan uzsvēra, ka tā būs katras izglītības iestādes izvēle, vai šādu variantu izmantot, tāpat vecāki varēs izvēlēties, vai sūtīt savu bērnu uz nodarbībām. 

Kā pieņemtie noteikumi ietekmē mūspuses iestādes? Saprotams, ka privātā sektora ražošanas uzņēmumi un visi, kuri sniedz atļautos pakalpojumus, turpina ikdienas darbu, ievērojot jau iepriekš valdības pieņemtos ierobežojumus. Būvnieki tāpat ceļ, pārtikas ražotāji gatavo savu produkciju, autopārvadātāji brauc utt. Par izmaiņām pašvaldībā Limbažu novada domes izpilddirektors Māris Beļaunieks pastāstīja, ka katras iestādes vadītājs izdevis rīkojumu, kā turpmāk organizēs darbu, ievērojot Ministru kabineta noteiktos drošības pasākumus. Šāds rīkojums pieņemts arī par pašas domes administrācijas darbu. – Ir nodaļas un dienesti, kuri strādā ar sensitīvu informāciju un dokumentiem, kurus uz mājām nedrīkst nest, – tā ir, piemēram, Finanšu nodaļa, arī Sociālais dienests. Tāpat Dzimtsarakstu nodaļas darbinieki nevar no savas dzīvesvietas reģistrēt bērna dzimšanu vai cilvēka aiziešanu mūžībā, – dažus izņēmumus nosauca M. Beļaunieks. Šie darbinieki varēs strādāt klātienē, taču, ievērojot nosacījumus, lai kabinetā būtu viens darbinieks vai katram būtu vismaz 15 m² platība. Ja to nav iespējams nodrošināt, speciālisti strādās maiņās, lai nesatiktos. Par bērnudārziem un arī skolu iespējām organizēt āra nodarbības iestāžu vadītāji apspriedās vakar pēcpusdienā. – Ir jāatrod kompromiss starp nepieciešamību bērnudārzos samazināt kontaktēšanos, bažām par darbinieku drošību un to, ka vecākiem ir jāstrādā un nav citu iespēju bērnu pieskatīt, – uzsvēra M. Beļaunieks. 

Līdzīgi sprieda viņa kolēģis Salacgrīvas novada domē Andris Zunde. Pašvaldībā apkopota iestāžu un arī domes nodaļu vadītāju iesniegtā informācija par iespējām strādāt no savas dzīvesvietas un no šodienas stājas spēkā rīkojums, ka visiem jāstrādā attālināti, paredzot izņēmuma gadījumus. Ja tomēr ir nepieciešamība kaut ko būtisku kārtot tieši darbavietā, speciālists reizi vai divas nedēļā var strādāt klātienē savā kabinetā. Protams, atceroties par noteiktajiem 15 m² un pārējām prasībām. – Esam sēžu zālē izveidojuši tādu kā bāzes staciju, lai darbinieks varētu vajadzīgo dokumentu izprintēt vai izdarīt visu citu, ko nav iespējams no mājām, – skaidroja A. Zunde. Salacgrīvas domes darbiniekiem tiek nodrošināti arī darba tuneļi – piekļuve nepieciešamajai informācijai un dokumentiem – no mājas viedierīcēm uz darba datoru, tāpat pieejami portatīvie datori, jo vēl pirms šiem ierobežojumiem jau tika nolemts iepriekšējos stacionāros datorus nomainīt ar portatīvajiem. – Vispār šādā režīmā mēs strādājam jau visu laiku kopš janvāra, tagad tikai noteikumus vēl konkretizējām, – atzina A. Zunde. 

Arī Salacgrīvas pirmsskolas izglītības iestādes Vilnītis vadītājas vietniece izglītības jomā Ligita Dambe sacīja, ka dārziņš turpina strādāt tāpat kā līdz šim. Kā zināms, jau labu laiku visos bērnudārzos darbiniekiem jālieto sejas aizsargmaskas, savukārt vecāki iestādes telpās neienāk. Vilnītī katru otrdienu visi darbinieki veic Covid-19 testu. Vakar nebija ziņu no vecākiem, ka viņi jauno noteikumu dēļ nevedīs bērnus uz bērnudārzu. L. Dambe gan lēš, ka šonedēļ audzēkņu skaits varētu samazināties, bet to ietekmē skolēnu brīvlaiks. Tāda tendence ir vienmēr – laikā, kad vecākajiem brāļiem un māsām nav stundu, arī mazie biežāk paliek mājās. 

Viena no mūspuses lielākajiem ražotājiem – SIA Aloja-Starkelsen ģenerāldirektors Jānis Garančs uzsvēra, ka jau kopš ārkārtas situācijas pirmās dienas darbs uzņēmumā pārkārtots tā, lai panāktu maksimālu drošību. Ražošanas maiņas ir nodalītas, lai darbinieki nesatiktos, tāpat nošķirti speciālisti, kuri strādā noliktavās. Savukārt biroja darbinieki jau līdz šim maksimāli strādāja no mājām, taču saprotams, ka viņi tāpat ir saistīti ar ražošanas procesiem – sertifikāciju, kvalitātes paraugiem, piegādēm u.c., tāpēc būs situācijas, kad jāstrādā klātienē. – Vēlreiz visu pārskatījām, lai vēl vairāk samazinātu kontaktus, klātienes darbu, – sacīja J. Garančs. – Tas ir pašu interesēs, lai pasargātu darbinieku veselību un nodrošinātu uzņēmuma ražošanas nepārtrauktību. Atslēgas vārdi ir “turpināt strādāt un ražot”. Uzņēmuma ģenerāldirektors atgādināja, ka Ungurpilī tapušās izejvielas vajadzīgas citiem ražotājiem. – Mēs esam saistīti ar citiem vienotā ķēdē.

Laila PAEGLE

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 2
 • Filmēt aizliegts!
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 3

Ieraudzīju – nobildēju