Astrīda, Astra
2022. gada 16.augusts
09.III

ZVA brīdina – neuzķeries mītiem par vakcīnām pret Covid-19!

Līdz šim Latvijā reģistrētas trīs vakcīnas pret Covid-19, bet vairāk nekā 200 vakcīnu pasaulē vēl ir izstrādes stadijā. Kā iespējams, ka nepilna gada laikā izstrādātās vakcīnas ir pietiekami drošas un efektīvas? Zāļu valsts aģentūra (ZVA) sniedz uz zinātniskiem pierādījumiem balstītu informāciju, lai kliedētu izplatītākos 12 mītus par reģistrēto vakcīnu drošumu, sastāvu un iedarbīgumu.

#1 Gada laikā nevar izstrādāt vakcīnu

Lai gan izklausās neticami, mūsdienās, pateicoties zinātnei, vakcīnu izstrādes augstajai attīstībai, tehnoloģiju risinājumiem un operatīvai zinātnieku, ražotāju un reģistrēšanas iestāžu sadarbībai, tas ir noticis! Kā? Zinātnieki jau vairāk nekā 10 gadu ir pētījuši SARS un MERS vīrusus un strādājuši pie vakcīnām pret tiem. Tālab arī vakcīnas pret Covid-19 izstrādātas ātrāk. Turklāt ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi. Gan vakcīnu izstrādes, gan izvērtēšanas procesā piesaistīts milzīgs skaits ekspertu un zinātnieku. Viņi veikuši kvalitatīvu pārbaudi atbilstoši nemainīgi stingrām vakcīnu reģistrēšanas prasībām. 

#2 Vakcīnas nav drošas un izraisa dzīvībai bīstamas blakusparādības

Nav tādu zāļu vai vakcīnu, kurām nebūtu blakusparādību. Jebkuras zāles tiek apstiprinātas jeb reģistrētas tikai tad, ja saņemti uzticami dati, ka to ieguvums pārsniedz riskus. Arī vakcīnas tiek apstiprinātas vien tad, ja to ieguvumi daudzkārt pārsniedz riskus. Tāpat kā visas zāles, arī vakcīnas pret Covid-19 rūpīgi pārbaudītas, ievērojot augstas prasības drošumam, kvalitātei un iedarbīgumam. Nekādas atkāpes no stingrajām prasībām ne izstrādei, ne reģistrēšanai nav veiktas. 

Tieši tāpat kā no jebkurām citām zālēm, arī pēc vakcīnu pret Covid-19 saņemšanas atsevišķos gadījumos var novērot īslaicīgas reakcijas, jo organismā veidojas imunitātes procesi. Visbiežāk ir paaugstināta temperatūra, drudzis, galvassāpes, nogurums, sāpes vai apsārtums injekcijas vietā. Pfizer-BioTech un Moderna vakcīnai tās mēdz būt izteiktākas pēc otrās, AstraZeneca – pēc pirmās devas. Šīs reakcijas visbiežāk rodas drīz pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad izzūd.

Ja rodas jebkādas bažas par novērotajām blakusparādībām vai īslaicīgi pazeminās darbaspējas, par to jāziņo ārstam. Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu (tostarp vakcīnu) izraisītām blakusparādībām ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv.

Vakcīnām rūpīgi sekos līdzi arī turpmāk. Saskaņā ar Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu ZVA un citas Eiropas Savienības zāļu aģentūras visu laiku apkopo un vērtē jaunāko informāciju, lai nodrošinātu vakcīnu un zāļu drošumu un aizsargātu sabiedrības veselību. 

#3 Vakcīnām nav veikti klīniskie pētījumi ar cilvēkiem (trešajā fāzē)

Vakcīnu vai zāļu reģistrācija nav iespējama bez trešās fāzes klīnisko pētījumu ar cilvēkiem rezultātu izvērtēšanas Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA). Tā ir viena no reģistrācijas pamatprasībām. Reģistrētajām vakcīnām ir veikti šīs fāzes pētījumi, tie ir izvērtēti un EZA apstiprinājusi to rezultāti.

Klīniskajos pētījumos ar Pfizer-BionTech izstrādāto vakcīnu Comirnaty kopumā piedalījās aptuveni 44 000, Moderna vakcīnas – teju 30 000, bet pētījumos ar AstraZeneca vakcīnu – apmēram 24 000 cilvēku.

#4 Kāda vakcīna ir labāka nekā otra uzņēmuma piedāvātā

Visas Latvijā reģistrētās vakcīnas ir ar augstu iedarbību Covid-19 smagas saslimšanas novēršanai. Neviena no šobrīd apstiprinātajām vakcīnām nav uzskatāma par labāku vai sliktāku. Visas vienādi pārbaudītas, kvalitatīvas, iedarbīgas un drošas, ko apliecina salīdzinošs pētījums.

#5 Vakcīnas nepasargā no jaunajiem vīrusa veidiem

Pārbaudīts, ka līdz šim reģistrētās vakcīnas pret Covid-19 aizsargā pret jaunajiem vīrusa paveidiem. Taču, ņemot vērā, ka daži jauno vīrusa veidi tomēr var ietekmēt vakcīnu spēju aizsargāt pret infekciju un slimību attīstību, EZA aicinājusi vakcīnu ražotājus iesniegt papildu pierādījumus vakcīnu iedarbībai. 

#6 Nav zināms, cik ilgi vakcīna pasargā pret Covid-19

Pētījumu dati liecina, ka visas līdz šim apstiprinātās vakcīnas nodrošina ne mazāk kā divu mēnešu aizsardzību pret Covid-19. Vakcīna pasargā no simptomātiskas saslimšanas, t.sk. no smagas slimības gaitas un nāves.

Pētījumi par nodrošinātās aizsardzības ilgumu joprojām turpinās, un vakcīnu izstrādātāji veic potēto novērošanu ilgtermiņa efektivitātes pētījumos. 

#7 Nevienai no vakcīnām nav 100% efektivitāte

Vakcīnas atvieglo un novērš smagu slimības gaitu. Pirms vakcīnas apstiprināšanas veikti pētījumi, kuros iesaistītos sadalīja divās grupās. Viena saņēma īstu, otra – neīstu vakcīnu. Abās vērtēja saslimušo skaitu pēc vakcinēšanas. Balstoties uz rezultātu, aprēķināts efektivitātes rādītājs. Atsevišķi pētījumi turpinās, lai iegūtu papildu ilgtermiņa datus. 

#8 Vakcīnas ir kaitīgas sievietēm, kuras plāno grūtniecību, gaida bērnu vai baro bērnu ar krūti

Laboratorijās veiktie līdzšinējie pētījumi apstiprina, ka vakcīnas nekaitē grūtniecēm un sievietēm, kuras plāno grūtniecību vai baro bērnu ar krūti. Ņemot vērā, ka plaša vakcinācija turpinās visā pasaulē un vakcinēti jau vairāki miljoni cilvēku, šobrīd tiek ievākti arī dati par ilgtermiņa ietekmi. 

Ārsti iesaka sievietēm, kuras pieder kādai no riska grupām, vakcinēties, jo vakcīnas ieguvums ir lielāks nekā slimības radītais risks. Tā kā tikai ārsts var izlemt par vakcinēšanos grūtniecības laikā, pirms vakcinēšanās jākonsultējas ar speciālistu.

#9 Vakcīna nedarbojas cilvēkiem no 65 gadu vecuma

Pasaules Veselības organizācija, EZA un Latvijas Imunizācijas valsts padome, izvērtējot pieejamos datus, apstiprinājušas, ka AstraZeneca izstrādātā vakcīna sniedz aizsardzību pret Covid-19 visu vecuma grupu cilvēkiem, sākot no 18 gadiem, tostarp arī vecāka gadagājuma ļaudīm. Balstoties uz pieredzi ar citām vakcīnām un ņemot vērā, ka arī gados vecākajiem pēc šīs vakcīnas novērota imūnatbilde, viņiem sagaidāma vakcīnas radīta aizsardzība. Pierādījumi par vakcīnas lietošanas drošumu šai vecuma grupai ir pārliecinoši.

#10 Vakcīnas satur embriju šūnas un mikročipus

Vakcīnas veidotas mākslīgi laboratorijās, līdz ar to nesatur dzīvu vīrusu. To izgatavošanā nav izmantotas cilvēku, embriju vai dzīvnieku šūnas vai mikročipi.

#11 Vakcīnas ir piemērotas bērniem

Nē, vakcīnas pagaidām nav paredzētas bērnu līdz 16 gadu vecumam vakcinēšanai. Pfizer-BioNTech izstrādāto vakcīnu drīkst lietot, sākot no 16 gadu vecuma, bet uzņēmuma Moderna un AstraZeneca vakcīnas paredzētas pieaugušajiem – no 18 gadu vecuma. Ražotāji sākuši klīniskos pētījumus, lai pārbaudītu vakcīnu pret Covid-19 piemērotību bērniem. 

#12 Nav pieejama uzticama informācija par vakcīnām

Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast uzticamu un zinātnē balstītu informāciju par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi, tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā Covid-19 ziņas regulāri tiek aktualizēta un publicēta jaunākā informācija par vakcīnu izstrādi, vērtēšanu un apstiprināšanu, t.sk. par vakcīnu iedarbīgumu, kvalitāti un drošumu un fakti par vakcīnām.

Informācija par vakcīnas saņemšanas kārtību un vakcinācijas norisi Latvijā skatāma Slimību profilakses un kontroles tīmekļvietnes sadaļā Vakcīnas pret Covid-19. Lai iedzīvotāji varētu pieteikties vakcīnas saņemšanai, izveidota pieteikšanās vietne www.manavakcina.lv. Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga un pilnībā valsts apmaksāta.

Dita OKMANE,
ZVA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Aptauja

Vai protat dzīvot taupīgi?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Filmēt aizliegts!

Ieraudzīju – nobildēju