Rimants, Imants, Ingars, Intars
2022. gada 01.jūlijs
13.IV
Vakcināciju pret Covid-19 nokavēt nevar

Vakcināciju pret Covid-19 nokavēt nevar

Skultes ģimenes ārsts Reinis SILIŅŠ uzskata, ka šībrīža situācijā vakcīna ir neatsverams līdzeklis iedzīvotāju pasargāšanā no Covid-19 infekcijas. Plaši pieejamu medikamentu cīņā ar šo vīrusu nav, toties ir vakcīna. Mediķis, kura ģimenes ārsta praksē jau gada sākumā bija vakcinējušies vairāk nekā 80% no aptuveni 1700 tur reģistrētajiem pacientiem, atzīst, ka šobrīd vakcinācijas aktivitāte ir ļoti zema un pārliecināt vēl neizlēmušos par vakcīnas lietderību ir ļoti grūti. Daļēji tāpēc, ka šobrīd izplatīto vīrusa omikrona paveidu daudzi izslimo ļoti viegli. Ne visi gan aizdomājas, ka no smagākām saslimšanas formām izdevies izvairīties, pateicoties tieši vakcīnai. – Vakcinācija ir jāturpina! Tā īpaši jāizvērš attiecībā uz riska grupu pārstāvjiem, kuriem varbūtība nokļūt intensīvās terapijas palātā ir ļoti augsta un inficēšanās ar Covid-19 sekas var būt arī letālas. Vakcinējoties savas izredzes cīņā ar vīrusu var būtiski palielināt! – ir pārliecināts R. Siliņš.

Viena no riska grupām ir seniori vecumā virs 60 gadiem. Ar laiku imunitātes noturība mazinās. Ar veselīgu dzīvesveidu un uzturu, darbošanos svaigā gaisā un sportiskām aktivitātēm to, protams, var stiprināt. Tomēr šā vai tā, salīdzinot personas, kam ir 20, 30, 40 vai vairāk nekā 60 gadu, līdzīgos apstākļos vecākajai no tām imunitāte būs zemāka. Mēs katrs, nenoliedzami, esam unikāls, tomēr kā sabiedrība pakļaujamies statistikai, un kopumā vakcīnas pret Covid-19 efektivitāte ir pierādīta. R. Siliņš gan piebilst, ka nekas nav absolūts. Nāks jauns laiks un, iespējams, būs jauni pētījumi par vakcīnas efektivitātes paaugstināšanos vai pazemināšanos kādā vecuma grupā. Tāpēc, saprotams, vienmēr paliek nezināmie jautājumi vai var iezagties šaubas. Pacientiem būtu jāpaļaujas uz savu ārstu un viņa viedokli un vakcinācija jāveic regulāri pēc uzaicinājuma. Ja kāds nav sazvanīts vai citādi uzrunāts, sava ārsta praksē par to jāinteresējas pašiem. Ikvienā praksē personāls visu izskaidros!

Ģimenes ārsta praksē novērots, ka ­Covid-19 ietekmē visbiežāk saasinās sirds un asinsvadu slimību pacientu veselības stāvoklis. Vistipiskākā izpausme ir svārstīgi asinsspiedieni. Par tādiem sūdzējušies pat veseli ļaudis! Tie, kuru organismā slimība jau gadiem bojājusi sirds un asinsvadu un elpošanas sistēmu, šādas svārstības izjūt vēl spēcīgāk. Viņiem tās var beigties ar insultu vai plaušu nepietiekamību, plaušās uzkrājas šķidrums, ir izteiktāka sirds mazspēja. Saasinās arī hroniskās vainas, piemēram, bronhiālā astma un hroniski obstruktīvā plaušu slimība. – Vakcinētie Covid-19 pārlaiž vieglāk, jo vīrusam nav tik spēcīgas ietekmes, – pēc pieredzes zina R. Siliņš.

Vakcinācija pret Covid-19 noteikti jāveic grūtniecēm, jo viņām imunitātes procesi ievērojami atšķiras un tamdēļ slimības gaita var būt strauja un neparedzama. – Nekādus riskus grūtnieču vakcinācijai kā tādai nesaskatu, – viņš piebilst. Viņa praksē vairums grūtnieču lēma vakcinēties. Ļoti daudzas jau pirmajā trimestrī, kad tikko uzzināja, ka ir gaidībās. Un visām ir piedzimuši veseli un skaisti bēr­niņi!

Balstvakcīna ir paredzēta imunitātes stiprināšanai un vakcinācijas kursa turpināšanai, tāpēc jāveic revakcinācija. Diemžēl arī tā šobrīd omikrona straujās izplatības dēļ ir apgrūtināta. Pat ja izdodas nokomplektēt grupu, noteiktajā dienā labi ja puse no tai pieteiktajiem vēl nav saslimuši. Ārsts cer, ka noteiktajā termiņā pašlaik saslimušie balstvakcīnu tomēr varēs saņemt. Pirms laika pēc tās nav jāsteidzas. Arī nokavēt neko nevar. – Droši var nākt pēc potes! Vakcinācija pret Covid-19 nekad nav novēlota. Balstvakcīnu drīkst saņemt arī kaut gadu pēc pamatkursa pabeigšanas, – iedrošina R. Siliņš.

Ievas OZOLAS teksts un foto

                                                                                              

Vakcinācija pret Covid-19 skaitļos

 • Vakcināciju pret Covid-19 uzsākuši 71% (1 343 791), vakcinācijas kursu pabeiguši 69% (1 301 873), balstvakcināciju saņēmuši 27% (505 980) Latvijas iedzīvotāju.
 • 82% iedzīvotāju vecumā no 18 gadiem ir uzsākuši vakcināciju pret Covid-19.
 • Visaugstākā vakcinācijas aptvere ir vecuma grupās 30–39 un 50–59, kur aptvere sasniedz 85%. Viszemākā aptvere ir Rēzeknes novadā – 60% un Preiļu novadā – 62%. Ādažu, Mārupes, Valmieras un Valkas novada vakcinācijas aptvere sasniedz augstāko rādītāju valstī – 73% no novada iedzīvotājiem. 
 • Vakcinācijas rekords starp visām vecumu grupām ir Mārupes novadā, kur 99% iedzīvotāju vecumā no 30 līdz 39 gadiem ir uzsākuši vakcinācijas kursu.
 • Senioru vakcinācija: 81,5% iedzīvotāju vecumā 60+ ir uzsākuši vakcināciju. 56,4% no tiem senioriem, kuriem ir pienācis termiņš (211 605 no 372 272), ir saņēmuši balstvakcīnu. Vakcinācijas rekords senioru vecumu grupā ir Smiltenes novadam, kur 90% iedzīvotāju vecumā no 60 līdz 69 gadiem ir uzsākuši vakcinācijas kursu.
 • Šobrīd Latvijā pieejamas piecas Eiropas Savienībā apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19: Comirnaty, SpikevaxNuvaxovid, Janssen, Vaxevria. 23 no visā valstī esošajiem vakcinācijas punktiem nodrošina vakcināciju pret Covid-19 ar visām Latvijā pieejamajām vakcīnām. Šajos punktos vakcinācija ar jebkura ražotāja vakcīnu (Latvijā reģistrēto) tiek nodrošināta ne retāk kā reizi nedēļā. 
 • Vakcinācijas pret Covid-19 informatīvais tālrunis 8989 turpina strādāt, bet ir mainīts tā darba laiks – tālruņa līnija turpmāk strādās darbdienās no plkst. 9 līdz 18, sestdienās no plkst. 9 līdz 16, svētdiena – brīvdiena.

Aptauja

Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1
 • Karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Filmēt aizliegts!
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 5

Ieraudzīju – nobildēju