Projekti
Zini, sargā, copē!

Bīstamā mikroplastmasa Baltijas jūrā un mūsu piekrastē
Jau ilgus gadus ar vides zinātnēm saistītie un dabai draudzīgi domājošie skaļi runā par plastmasas atkritumu gūzmu, kas ik gadu nonāk vidē, to piesārņo un apdraud visas dzīvības formas. ASV zinātnieki prognozē – ja situācija netiks uzlabota, līdz 2050. gadam pasaulē vidēji gadā ūdeņos nonāks 33 miljardi tonnu plastmasas.
vairāk...Inspektori zivis ir sargājuši un turpinās to darīt
Oktobra sākums ierasti ir laiks, kad laši un taimiņi no jūras atgriežas upēs, kurās dzimuši, lai nārstotu un turpinātu savu sugu. Ceļā uz šī dabas noteiktā uzdevuma pildīšanu zivis var saskarties ar apdraudējumu – maluzvejniekiem jeb maliķiem. Tādēļ lašveidīgo nārsta lieguma laikā (Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastē no 1. oktobra līdz 15. novembrim, bet iekšzemes ūdeņos līdz 31. decembrim) Valsts vides dienesta (VVD) un sabiedriskie vides inspektori, sadarbojoties ar citu institūciju pārstāvjiem, pastiprināti kontrolē ūdeņus un sargā zivju resursus.
vairāk...Latvijas ieguldījums zušu populācijas saglabāšanā – neliels, bet nozīmīgs
Pirms vairākiem gadiem Limbažu novadā Lielezerā, Vitrupē, Salacā, Svētupē un Pēterupē tika ielaisti stikla zuši, lai papildinātu to krājumu. Mūsu ūdenstilpnēs zinātniskā institūta BIOR pētnieki zivis ielaida divas reizes – 2012. un 2017. gadā. Tas darīts arī Rīgai tuvākos ūdeņos. Kāds laiks ir pagājis, tāpēc jautājām zinātniskā institūta «BIOR» zivju resursu pētniecības departamenta pētniekam Jānim BAJINSKIM, vai sasniegts iecerētais mērķis.
vairāk...Studenšu korporācija «Selga» un LHEI arī piejūrā mūspusē pēta mikroplastmasu
Vienā no augusta svētdienām ar spaiņiem, sietiem un lāpstiņām bruņojies ļaužu bariņš, virzoties uz jūras pusi, devās cauri viesu nama Lauču akmens pagalmam un, šķiet, turienes apmeklētājos radīja zināmu neizpratni, kas īsti notiek. Tie bija lielāki un mazāki aktīvisti, kuri iesaistījās Latvijas Universitātes studenšu korporācijas «Selga» un Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) sabiedriski zinātniskajā pētījumā par mikroplastmasas piesārņojumu Baltijas jūras piekrastē.
vairāk...Mūspuses ūdenstilpju apsaimniekotāji pieredzes apmaiņā pie kolēģiem Kurzemē
Nedēļas sākumā Vidzemes, tostarp Limbažu novada ezeru apsaimniekotāji, sargātāji, zvejnieki un vienkārši zivju un ūdeņu cienītāji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz jauno Dienvidkurzemes novadu un Liepāju satikties ar turienes aizrautīgajiem kolēģiem un lūkot, kā viņi piesaista dažādu projektu līdzekļus.
vairāk...Zandartu resursu atjaunošanu kavē zivju mazuļu trūkums
Jau vairākus gadus Limbažu novada pašvaldības aģentūra (PA) ALDA, gūstot atbalstu Latvijas Zivju fonda projektu konkursos, kā vienu no aktivitātēm paredz zandartu resursu papildināšanu dažos mūspuses ezeros. Aģentūras direktors Jānis Remess stāsta, ka pēdējā reize, kad zandarti ielaisti kādā mūsu ūdenstilpē, ir 2018. gada oktobris un tas veikts Lādes ezerā.
vairāk...Dīķu apsaimniekošana – grūts, bet sirdij tuvs darbs
Šī ir pirmā sezona, kad interesentiem makšķerēšanai pieejami viesu nama «Skultes muiža» dīķi. Pavisam to ir četri, bet copei atvērti divi. Viesu nama saimnieks Guntis PRIEDE piekrita sarunai par dīķu apsaimniekošanu.
vairāk...