Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs
2022. gada 05.jūlijs

Esam informēti, zinoši, atbildīgi, motivēti!

01.VI

Limbažos atklāj sociālo pakalpojumu centra ēku (ziņa/aktualitāte)

Sociālo pakalpojumu centra ēkas atklāšanu Limbažos, Cēsu ielā 7, lietus neiztraucēja. Varbūt līdzēja Sociālā dienesta vadītājas Ilzes Rubenes (no kreisās) un Vitālija Bogdanoviča vēl pirms svinīgajām uzrunām nospēlētā dziesma Mākonis

Piektdien Limbažos, Cēsu ielā 7, norisinājās ļoti gaidīts projekta Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai Limbažu novadā pasākums. Atklāja sociālo pakalpojumu centra ēku, kurā paredzēts sniegt pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem un tādējādi īstenot deinstitucionalizācijas projekta mērķi – proti, sekmēt viņu integrēšanos sabiedrībā un jaunas, neatkarīgākas dzīves uzsākšanu.

Ne viens vien projektā iesaistītais atzina, ka nav trūcis izaicinājumu, pat lielāku un mazāku šķēršļu, toties novērtēja visu iesaistīto veikumu un secināja, ka iznākums, lai arī nedaudz ar kavēšanos, ir pat ļoti labs. Jaunuzbūvētā ēka pašā Limbažu centrā ir ieguvums gan pilsētai un tās viesiem, gan tiem, kuriem tā kļūs par mājām. Pasākuma ieskaņā mūziķi – Limbažu novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ilze Rubene ar saksofonu un Vitālijs Bogdanovičs ar ģitāru – kādam nešpetnākam mākonim jau uzreiz pieteica, lai pat nedomā samērcēt saulīti un nama pagalmā sanākušos viesus. Spriežot pēc laikapstākļiem, vismaz tobrīd mākoņi bija noskaņoti labvēlīgi.

Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs novērtēja, ka pilsēta tikusi pie arhitektūras ziņā skaista un sakārtota objekta, kura darbības nodrošināšanai pašvaldībai arī turpmāk būs jāatvēl pietiekami daudz līdzekļu. Tomēr vienlaikus viņš uzsvēra, ka esam ieguvuši formu, bet būs ārkārtīgi būtiski to piepildīt ar saturu. – Vienalga, cik stalts un izskatīgs esi, svarīga ir dvēsele. Lai šai ēkai tā veidojas brīnišķīga un skaista! – salīdzināja ar cilvēku un vēlēja D. Straubergs. Viņa sacītajam piekrita arī bijušais pašvaldības vadītājs un tagadējais novada domes deputāts Didzis Zemmers: – Šī ēka mūs priecēs vizuāli, bet svarīgi, lai arī tie, kuri tajā mitināsies, justos ērti, labi un aprūpēti. Šodien mums ir gandarījums, kas viss ir izdarīts! Savukārt kādreizējā Sociālā dienesta vadītāja Ilga Bērziņa iestādes kolektīvam vēlēja labus klientus un veiksmi jaunā pakalpojuma īstenošanā.

Limbažos bija ieradušies arī pārstāvji no Labklājības ministrijas. Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniece Sigita Rozentāle uzteica mūspuses cilvēku uzdrīkstēšanos un lielo pienesumu projekta īstenošanā. – Sākotnēji mēs redzam tikai cilvēku skaitu, kam jānodrošina pakalpojums, kvadratūru, naudu… Bet aiz skaitļiem stāv cilvēku dzīves. Darbiniekiem vēlam pacietību un izturību. Lai arī kāda garoza būtu tam visam apkārt, lai tiešām piepildījums un izmaiņas cilvēku dzīvēs stāv pāri visam! – viņa novēlēja. 

Piektdien Limbažu novada pašvaldībai un tās Sociālajam dienestam bija svētki. Svinīgi tika atklāta sociālo pakalpojumu centra ēka Cēsu ielā 7. Tas ir būtisks solis ceļā uz projekta Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai Limbažu novadā mērķu sasniegšanu. Tajā plānots sniegt pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem, un nama atrašanās vieta nav izvēlēta nejauši, jo tuvumā atrodas gan Sociālais dienests un tā Dienas centrs, gan Limbažu slimnīca un poliklīnika, tāpat citas iestādes un veikali. 

Pirms doties apskatīt namu no iekšpuses, Limbažu novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Ģirts Ieleja pastāstīja, ka pirms ēkas nodošanas ekspluatācijā to aplūkot un izmēģināt tajā esošās ierīces uzaicināti invalīdu draugu apvienības Apeirons pārstāvji. Viņu atzinums, turklāt arī video formātā, bija visnotaļ pozitīvs. Tāpat viņš atgādināja, ka ar šo ēku pašvaldība startēja konkursā Gada būve 2021 un jau pirms nedēļas to 2. kārtā klātienē vērtēja eksperti. – Turēsim īkšķus, lai tiktu arī trešajā kārtā! – viņš cerīgi noteica. 

Atklāšanas lentes pārgriešanu uzticēja Limbažu novada domes priekšsēdētājam Dagnim Straubergam, deputātam Didzim Zemmeram, SIA Marčuks būvuzraugam Ingum Paeglim un nama saimniecei, Sociālā dienesta sociālo pakalpojumu centra grupu dzīvokļu vadītājai-sociālajai darbiniecei Sandrai Našeniecei. Jaunais amats viņai ir izaicinājums, ko uzņēmusies labprāt. Nule ir noslēgušās darba intervijas un personāls ir nokomplektēts. Bez viņas namā strādās četri aprūpētāji un sociālais rehabilitētājs. – Viens nav karotājs! Komandai jābūt radošai un elastīgai, – viņa uzsvēra.

Plašajās telpās divos stāvos atrodas 12 grupu dzīvokļu jeb mēbelētas vienvietīgas istabas. Paredzētas arī divas telpas tā dēvētajam atelpas brīža pakalpojumam, lai cilvēki, kuri ikdienā gādā par kādu, kuram ir veselības problēmas, varētu droši atstāt savu tuvinieku speciālistu aprūpē un kaut uz pāris dienām doties atpūsties. Domes priekšsēdētājs pie reizes apjautājās, vai atelpas brīža telpas paredzētas arī politiķiem. To viņam varēja apsolīt tikai kā VIP pakalpojumu. Sveicēju rindās bija arī novada domes deputāts Arvīds Ozols, kurš bija gana lakonisks: – Ilgi un laimīgi! Veco ļaužu mītnes Sprīdīši vadītāja Gunita Bisniece, apskatījusi telpas, sacīja, ka viņai pat trūkst vārdu – viss ir jauns un svaigs. Ilze Elste, sociālās aprūpes centra-pansionāta Pērle vadītāja, vērtēja: – Var redzēt, ka šī ēka ir cilvēkiem ar kustību traucējumiem un par visu ir padomāts no A līdz Z. Galvenais ir plašums un iespēja dzīvot katram savā istabiņā! 

Sociālā dienesta vadītāja Ilze Rubene norādīja, ka ēka gan ir atklāta, bet vēl jāsaliek punkti uz i, lai varētu reģistrēt pakalpojumu un saņemt atļauju sākt darboties un tiešām piepildīt un izmantot šo ēku. – Lielākais izaicinājums šeit dzīvojošajiem būs sākt kaut ko jaunu, dzīvot vienā mājā un būt labiem kaimiņiem. Pierīvēties, varbūt šo to pieciest. Tomēr te nāk līdzi arī pozitīvais – pleca sajūta, ka neesi viens, – viņa sprieda. Turklāt, ja deinstitucionalizācijas projekta mērķis ir integrēt cilvēkus sabiedrībā, tad šajā vietā tiešām ir izdarīts viss, lai tā arī būtu. To, kā cilvēkiem izdosies Cēsu ielas namā iedzīvoties un kā viņu klātbūtni uztvers apkārtējā sabiedrība, varēs redzēt pēc laika.

Novada domes sociālo un veselības jautājumu komitejas vadītājs Rūdolfs Pelēkais sacīja, ka šāds projekts, par ko runāts jau vairākus gadus, novadā ir jaunums. Protams, ir gan svētki, bet reizē arī satraukums par to, lai tā nebūtu tikai skaista fasāde, bet spēcīgs un jēgpilns saturs, ko piedāvāt cilvēkiem. Viņš arī atklāja, ka ir ēkā pamanījis dažu nepilnību, ko vajadzēs novērst.

Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniece Sigita Rozentāle un kolēģi bijuši patīkami pārsteigti par Limbažos paveikto. To noteikti varēs minēt kā labās prakses piemēru arī citām pašvaldībām. Viņuprāt, ēkā ir ļoti pārdomāts plānojums un jūtama labvēlīga attieksme pret cilvēkiem. Protams, viena lieta ir tad, kad ēka vēl ir tukša, otra – kad tajā jau dzīvo cilvēki. Tālab LM pārstāvju plānos ir apmeklēt sociālo pakalpojumu centru un tikties ar pašvaldības pārstāvjiem vēlreiz. – Mums svarīgi, lai cilvēki savās jaunajās mājās jūtas maksimāli labi un ērti. Nevar aizmirst arī par darbiniekiem. Jādomā, kā viņus apmācīt, atbalstīt un veicināt to, lai viņi neizdegtu un neietu projām. Tas ir izaicinošs darbs, it sevišķi, ja tas ir jauns. Jāmācās būs visiem! – viņa secināja. 

Projekta kopējās izmaksas ir 801 488,52 eiro, no kuriem attiecināmais finansējums ir 781 497,71 eiro, t.sk. 492 294,48 eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda, 41 833,85 eiro – valsts budžeta finansējums un 20 511,74 eiro – valsts budžeta dotācija pašvaldībām.

Ievas OZOLAS teksts un foto

Esi moderns!

Aptauja

Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 3
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu karikatūra 2
 • Karikatūra 2
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 3
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Karikatūra 1

Ieraudzīju – nobildēju