Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs
2022. gada 05.jūlijs

Esam informēti, zinoši, atbildīgi, motivēti!

17.VI

Ungurpils «Salā» atkal tikās latviešu klaidoņi (publikācija)

Pasaules latviešu klaidoņu brālības biedrs Pēteris Strubergs (no labās) kopā ar Aigaru Lauzi un viņa izgudrojuma – veloamfībijas BeTRITON maketu

Aizvadītās nedēļas beigās Ungurpilī, uzņēmējdarbības atbalsta centrā Sala pēc divu gadu pārtraukuma uz kārtējo, pēc skaita jau 12., saietu atkal pulcējās Pasaules latviešu klaidoņu brālība. Viņi aicināja pievienoties ikvienu, kurš mīl ceļot dzīvē vai, klausoties citu stāstos. Šoreiz norises devīze bija Uz diviem ratiem pa pasauli. Līdz ar to aktīvākie bija aicināti tam iesildīties, sacenšoties veiklības braucienā ar krāšņi noformētiem velosipēdiem. Klātesošajiem jau ierasti bija iespēja iegādāties apgāda Jumava grāmatas un satikt tā vadītāju Juri Visocki. Starp piedāvājumiem bija arī izdevums Ceļojumi mistēriju pasaulē, kas tapa pēc 2019. gada klaidoņu saieta, kura tēma bija Maģija un misticisms, kā arī vairākas citas, kuru autori ir klaidoņi.

Jauni biedri un piedzīvojumi

Tā kā kopā sanākšana kādu laiku nevarēja notikt, brālības (reizē biedrības) valdes pārstāvis Pēteris Strubergs īsumā pastāstīja, kas šo gadu laikā noticis. Vispirms – ir uzņemts 11 jaunu biedru. Kopumā nu viņi ir 67, tostarp daudzi arī aizvadītajos gados devušies apbrīnas vērtos piedzīvojumos. Pirmo P. Strubergs nosauca Kārli Bardeli, kurš airu laivā šķērsoja Kluso okeānu virzienā no Dienvidamerikas uz Āziju. Šobrīd viņš atkal ir ceļā, patlaban atrodas kaut kur Klusajā okeānā netālu no Somālijas krastiem. 

Iedvesmai un zināšanai P. Strubergs pastāstīja arī par pirmajiem pasaulē zināmajiem un ar to slavenajiem pasaules apceļotājiem, kuri lielus attālumus veica ar velosipēdu vai motociklu. Uzzinājām, ka pirmais pasauli ar velo apceļoja anglis Tomass Stīvens 1884.–1886. gadā. Neko darīt, pārējiem jāsamierinās ar sekotāju lomu! P. Strubergs pieminēja arī klaidoņu biedru ceļojumus. Viens no biedrības dibinātājiem, Džeimss Krogzemis ar riteni apceļoja visu Ēģipti, Bruno Šulcs iekaroja Elbrusu un Muztagata virsotni Ķīnā. Kā nozīmīgu runātājs izcēla Ulda Brieža un Ingvara Leiša 1975. gada 13 000 km velobraucienu Rīga–Vladivostoka, lai meklētu uz Sibīriju izsūtītos latviešus.

No ceļojuma atgriežas ar izgudrojumu – amfībiju

Klātesošajiem bija iespēja noklausīties arī vairākus ceļojumu stāstus. Šo pasākuma daļu atklāja smiltenietis Aigars Lauzis, kura kontā ir 32 tūkstoši kilometru no Londonas līdz Stambulai un tālāk līdz pat kontinenta pretējam krastam Āzijā. Piedzīvojums ilga četrus gadus, jo pa ceļam viņš dažviet uzkavējās ilgāk, piemēram, astoņus mēnešus Dubaijā pelnīja naudu tālākajam ceļam un parādu atdošanai. – Kādu laiku tiešām domāju, ka atradīšu laimi kaut kur citur. Atgriešanās mājās nebija plānota, – viņš atzina. Apmeklējot Tibetu, viņš jau bija noskuvis matus un domājis palikt pie mūkiem, bet tad atskārta, ka savu templi var iekārtot dzimtas mājās laukos Zeltiņos un tur dzīvot saskaņā ar savu pasaules uzskatu. Tā teikt – tipisks latviešu sprīdītis. 

A. Lauža stāsts sākas Londonā, kur viņš gadus sešus strādāja par ainavu arhitektu-pilsētplānotāju. Savā jomā bija daudz sasniedzis, bet jutās vājprātīgā darba ritma nomākts. Tad sapratis – lai izrautos, jābrauc prom. Turklāt viņu nodarbināja jautājums, ko ar dzīvi darīt tālāk. – Lai to noskaidrotu, jāiegulda savā garīgajā un radošajā attīstībā, – sprieda A. Lauzis. Eiropai viņš ticis pāri diezgan ātri – aptuveni 40 dienās. Ar asarām acīs pārvarējis Karpatus, gūstot pārliecību par savu varēšanu. Visinteresantākā un izaicinošākā tomēr bija Āzija, piemēram, ar velosipēdu braukt pa Kharadung La pāreju Indijā – augstāko motorizētam transportam pieejamo ceļu 5400 m virs jūras līmeņa. Šaurās riepas stiga dubļos, garāmbraucošie latvieti azartiski fotografēja… Tas bija lielākais un skaistākais pārbaudījums. Šādu stāstu smiltenieša krājumā ir daudz. Viens turpinās vēl šobaltdien. Dzīvojot Singapūrā, viņš radīja prototipu veloamfībijai, kurā ir viss nepieciešamais ceļošanai. Neparastais braucamrīks BeTRITON atgādina riteni ar gliemeža māju aizmugurē. Tajā var pārnakšņot un arī peldēt iekšzemes ūdeņos. Šis unikālais projekts piesaistījis ne tikai latviešu, bet arī dažādu pasaules mediju uzmanību, un daudzi ar nepacietību gaida tā nonākšanu ražošanā (ir iespēja rezervēt, iemaksājot depozītu). Vēl smiltenietis piebilda, ka joprojām par labāko ceļabiedru uzskata riteni un noteikti kādu dienu ar to dosies iepazīt Ameriku un Austrāliju. Tam iedvesmu guvis saietā, kur arī Alojas aktīvie seniori ar Elmāru Muķieli priekšgalā pastāstīja par saviem ceļojumiem ar velosipēdiem.

Lācis motobraucēju par garšīgu neatzīst

Uldis Kučerāns savu stāstu sāka ar paziņojumu, ka zālē redzot daudz sportiskus ceļotājus, bet pats tādiem noteikti nepiederot! – Mans otrs vārds ir Dzertvaris Varenais, – neslēpa motobraucējs, norādot, ka pēc dienas motocikla seglos vakaru vislabprātāk pavada, baudot kādu gardu dzērienu. Viņš uzjautrināja publiku gan ar stāstiem par dažādiem pārpratumiem, gan praktiskiem padomiem, kas var noderēt, dodoties piedzīvojumos. Lūk, atgadījums ar Latvijas karodziņu uz moča. – Ēdu brokastis vietējā restorānā, pa durvīm ienesas vīrs, saukdams: “Kurš te ir latvietis?”. Izrādījās, ka Ikšķilē dzīvojam kaimiņos, blakus ielās, – stāstīja dēkainis. Interesants gadījums bijis Rumānijā. Mobilajā tālrunī nākusi viena īsziņa pēc otras, šķiet, par kaut ko brīdinot, bet, protams, vietējā valodā. – Braucot sapratu, kas par lietu, – uz ceļa iznākuši lāči, – viņš atminējās. Radies plāns braukt lēnītēm garām un filmēt. Ja lācis skriešot virsū, nometīšot telefonu, ātri bēgšot, bet pēc tam atbraukšot mobilajam pakaļ… – Viss bija labi. Lācis gar ceļmalu lasīja drazu un man nepievērsa uzmanību. Šie atgadījumi saistīti ar U. Kučerāna aizvadītās vasaras braucienu, kura mērķis bija nopeldēties visās padsmit jūrās, kas apskalo Eiropas Savienības valstu krastus. Uzdevumu viņš veica 41 dienā, mērojot 19 000 km.

Ar motociklu pa citādo Āziju

Sporta žurnālists Jānis Traubergs izceļojies pa Balkāniem, Centrālāziju un Āfriku un jau plāno nākamos piedzīvojumus. Viņa ilgie braucieni sākās ar sen izsapņoto 10 dienu ekskursiju pa Norvēģiju. Pēc tās sapratis, ka vēlas doties pasaulē tālāk un ilgāk. Viņa pieredzē ir gan ceļi, gan bezceļi. Teiksim, braucienā pa Karakuma tuksnesi 54 grādu karstumā dienā izdzēris 12 l ūdens un tā arī nesajutis vajadzību piestāt ceļmalā. Braucot pa Pamira lielceļu, paviesojies arī Afganistānā, kur gan varēja pavadīt vien divas dienas. Tadžiku robežsargi viņu brīdināja, ka tūlīt sāksies nacionālie svētki un var gadīties, ka viņi postenī nebūs dienas 10, tātad robežai tikt pāri atpakaļ Jānis nevarēs... Interesants bija stāsts par Kaspijas jūras šķērsošanu no Kazahstānas, nezinot, kad atnāks kuģītis. Beidzot sagaidītās laivas kapteinis, uzzinājis, ka vīri ir latvieši, aicināja viņus kajītē. Tur pie sienas bija bilde ar Vecrīgas skatu. Izrādās, ka pagājušā gadsimta 90. gados laiva kuģojusi pa Baltijas jūru, bet tad norakstīta. Savukārt Āzijas ūdeņos tā peld vēl šobrīd.

Jāteic, ka daudzus no šiem stāstiem var atrast gan televīzijas kanālu arhīvos, gan drukātajos un elektroniskajos medijos. Tomēr tiem ir pavisam cita garša, satiekot galvenos varoņus klātienē. Viena no pasākuma rīkotājām, Alojas kultūras nama direktore Ineta Laizāne cer, ka nākamgad atkal pulcēs gan klaidoņus, kuriem ļoti svarīgi dalīties piedzīvojumos, gan klausītājus. Pauze vēlēšanos tikties nav mazinājusi!

Lindas TAURIŅAS teksts un foto

Foto:
Arī tā var braukt ar velosipēdu, lai gan ne katrs! Saldajā ēdienā saieta apmeklētāji baudīja Green Trial velošovu

Esi moderns!

Aptauja

Vai vajadzētu saīsināt skolēnu vasaras brīvlaiku?

Arhīvs

Runā,ka...

Preses pīle

Pasmaidīsim

 • Jāņu tautasdziesmas 6
 • Jāņu karikatūra 3
 • Jāņu tautasdziesmas 2
 • Jāņu tautasdziesmas 4
 • Karikatūra 2
 • Kas jāzina ceļotājiem
 • Jāņu karikatūra 1
 • Jāņu karikatūra 2
 • Jāņu tautasdziesmas 7
 • Karikatūra 1
 • Filmēt aizliegts!
 • Jāņu tautasdziesmas 5
 • Jāņu tautasdziesmas 1
 • Jāņu tautasdziesmas 3

Ieraudzīju – nobildēju